فصل اول-آشنایی با انواع بازار بورس

  • گیلان بورس GuilanFX

فهرست مطلب

بازار

شامل تمامی مشتریانی است که دارای نیازها و خواسته های مشابه بوده و برای ارضاء نیازها و خواسته های مشابه خود اقدام به مبادله و معامله می نمایند.
بازار شامل مجموعه ای از خریداران بالقوه و بالفعل است، که علاقه مند به داشتن آن کالا هستند، منابع لازم را برای خریداری دارند و تمایل به انجام معامله را از خود نشان می دهند.
بازار پول: بازار پول، تأمین کننده وجوه نقدی کوتاه مدت برای تجار و بازرگانان، صاحبان صنایع و سازمان های دولتی است. بانک ها متولی بازار پول هستند و حتی دولت و سازمان های دولتی نیز گاهی اوقات برای کسر بودجه و یا برطرف نمودن احتیاجات آتی خود و دیرکرد در وصول مالیات، ناچار می شوند از بازار پول، نیازهای خود را برطرف نمایند.
شما در بازار پول، ریسکی نزدیک به صفر دارید و سود بسیار کمی عاید شما می شود. در صورتی که بازار سرمایه با ریسک همراه می باشد و می توان سود بسیار زیادی نیز با مدیریت ریسک بدست آورد. در بازار پولی، شما هر لحظه که بخواهید، می توانید پول خود را بردارید اما در بازار سرمایه (بورس) به علت اینکه، قیمت سهام گاهی اوقات پایین می آید، نمی توانید هر زمان پول خود را نقد کنید. بازده بازار پول از بازار سرمایه کمتر است.
بازار سرمایه: بورس به عنوان بخش مهمی از بازار سرمایه، از جایگاه خاصی در تجهیز و انتقال منابع پس اندازی و تأمین مالی پروژه های سرمایه گذاری برخوردار است. در این رهگذر، بورس اوراق بهادار (بازار سرمایه) به عنوان مکمل بازار پول عمل کرده و نیازهای مالی میان مدت و بلند مدت سرمایه-گذاران و فعالان بخش مولد اقتصادی را تأمین می نماید. فعال و کارا بودن بورس اوراق بهادار، تمرکز و تشکیل سرمایه و انجام سرمایه گذاری را تسهیل نموده و زمینه را برای دستیابی به رشد پایدار و پویا و در کل ارتقاء سطح زندگی افراد یک جامعه را مهیا می سازد. اما شما باید محیط فعالیت خود را بیشتر بشناسید و در مورد آن تحقیق نمایید از جامعه بازار اولیه و بازار ثانویه.


بازار مالي را مي توان براساس مرحله انتشار اوراق بهادار به بازار اوليه و بازار ثانويه تقسيم بندي کرد:
بازار اوليه:
 بازار اوليه مربوط به معاملات اوراق بهاداري است که براي اولين بار عرضه گرديده و در فرايند تشکيل سرمايه، داراي اهميت فراوان مي باشد. ساز و کار بازار اوليه براساس تجربيات کشورهاي داراي بازار مالي پيشرفته اي چون آمريکا و بررسي شده است. در يک تعريف کلي بازار اوليه، ساز و کار توزيع اوراق بهادار تازه منتشر شده بوسيله دولتهاي مرکزي، شرکت هاي دولتي،  شهرداري ها و شرکت ها به سرمايه گذاران مي باشد. به عبارت ديگر، بازار اوليه بازاري است که در آن شرکت ها از طريق انتشار اوراق بهادار جديد خود اقدام به تأمين سرمايه مورد نياز مي نمايند. شايد بتوان تسهيل فرايند تشکيل و انتقال سرمايه به شرکت هاي توليدي و خدماتي بخش دولتي و خصوصي را از مهم-ترين کارکردهاي بازار اوليه عنوان نمود. در کل، دارايي هايي که براي اولين بار توسط شرکت ها يا دولت عرضه مي شود در اين بازار پذيره نويسي مي شوند و نماد آن در کشور ما بانک است. تأسيس هر شرکت و يا شروع هر فعاليت اقتصادي بازار اوليه محسوب مي شود.

بازار ثانويه:
دارايي هايي که ابتدا در بازار اوليه مورد معامله قرار گرفته اند، در بازار ثانويه مورد معامله مجدد قرار مي گيرند و نماد آن در کشور ما بورس است. بازار بورس بازار ثانويه مي باشد. در بورس، شرکتي تأسيس نمي شود و فقط سهام شرکت هاي پذيرفته شده مورد معامله قرار مي گيرند. شرکت هايي که از بازار اوليه تصميم دارند وارد بازار ثانويه (بورس) شوند بايد شرايط و قواعد اين بازار را بدرستي رعايت نمايند.


 

بازار بورس

مکانی است که در آن سهام شرکت­های گوناگون تولیدی، خدماتی و سرمایه­ گذاری داد و ستد می­شود. مردم به بازار بورس بازار سهام نیز می­گویند ولی نام رسمی و قانونی آن بورس اوراق بهادار می­باشد. منظور از اوراق بهادار در این قسمت همان برگه­ های سهام شرکت­ها است.

اصلی­ترین تالار معاملات بورس کشور در تهران- خیابان حافظ- تقاطع خیابان جمهوری واقع است و ورود عموم مردم به آن آزاد است. البته در اکثر مراکز استان­های کشور نیز تالار معاملات بورس راه­اندازی شده است و یا در حال راه­ اندازی می­باشد.

سرمایه­ گذاری در بورس به سه دوره زمانی تقسیم می­شود:

- سرمایه­ گذاری بلند مدت (یک سال به بالا)

- سرمایه­ گذاری میان مدت (کمتر از یک سال)

- سرمایه­ گذاری کوتاه مدت (سه ماهه)

هر سه نوع سرمایه­ گذاری بازده خوبی دارد اما بطور معمول سرمایه ­گذاری­های بلند مدت بازده بالایی دارند. شما نمی­توانید هر زمان که خواستید سرمایه خود را از بورس بردارید به این علت که گاهی اوقات قیمت­ها پایین است و در این حالت لازم است کمی صبر نمایید تا قیمت­ها دوباره رشد نمایند به همین جهت داشتن دیدگاه بلند مدت معمولاً همراه با بازده بالایی خواهد بود.

تاریخچه بورس

در بلژیک قرن پانزدهم مردی به نام واندر بورس خانه­ ای داشت که صرافان و دلالان در مقابل آن به داد و ستد پول و اوراق بهادار می­پرداختند. بدین ترتیب نام فعالیتی که بعدها، یعنی در سال 1460 میلادی، تشکیل شد و بازار متشکلی را شامل گشت، از اسم آن مرد بلژیکی، گرفته شد. اما تاریخ اولین بورس بین­ المللی را تنها می­توان تا اوایل قرن هفدهم عقب برد. یعنی زمان تأسیس سازمان بورس آمستردام. با این حال آنچه ذهنیت اولیه تشکیل چنین سازمانی را به وجود آورد، خود داستان دیگری دارد: تجار و بازگانان راهی را می­جستند تا در معاملات خود، با زیان کمتری مواجه شوند، بهترین راه حل تقسیم زیان بود. آنچه در سال 1553 میلادی رخ داد، ایجاد شرکت­های سهامی عام بود که در سال 1602 میلادی با تأسیس شرکت هند شرقی، شکل اصلی خود را پیدا نمود و بدین ترتیب اساس بازار سرمایه پایه­ گذاری شد.

اما بورس اوراق بهادار تهران در سال 1346 تأسیس گردید. این سازمان از پانزدهم بهمن ماه آن سال فعالیت خود را با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی آغاز کرد. در پی آن شرکت نفت پارس، اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه، اوراق قرضه سازمان گسترش مالکیت صنعتی و اوراق قرضه عباس ­آباد به بورس تهران راه یافتند. اعطای معافیت­های مالیاتی به شرکت­ها و موسسه­های پذیرفته شده در بورس در ایجاد انگیزه برای عرضه سهام آنها نقش مهمی داشت. طی 11 سال فعالیت بورس تا پیش از انقلاب اسلامی در ایران، تعداد شرکت­ها و بانک­ها و شرکت­های بیمه پذیرفته شده از 6 بنگاه اقتصادی با 2/6 میلیارد ريال سرمایه در سال 1346 به 105 بنگاه با بیش از 230 میلیارد ریال سرمایه در سال 57، افزایش یافت. همچنین ارزش مبادلات در بورس از 15 میلیون ریال در سال 1346 به بیش از 150 میلیارد ریال در سال 1357 افزایش یافت. در سال­های پس از انقلاب اسلامی و تا پیش از نخستین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، دگرگونی­های چشمگیری در اقتصاد ملی پدید آمد که بورس اوراق بهادار تهران را نیز در برگرفت.

نخستین رویداد، تصویب لایحه قانون اداره امور بانک­ها در تاریخ 17 خرداد 1358 توسط شورای انقلاب بود که به موجب آن بانک­های تجاری و تخصصی کشور در چهارچوب 9 بانک شامل 6 بانک تجاری و 3 بانک تخصصی ادغام و ملی شدند. چندی بعد و در پی آن شرکت­ های بیمه نیز در یکدیگر ادغام گردیدند و به مالکیت دولتی درآمدند و همچنین تصویب قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران در تیر 1358 باعث گردید تعداد زیادی از بنگاه­ های اقتصادی در سال 1357 به 56 شرکت در پایان سال 1367 کاهش یابد. بدین ترتیب در طی این سالها بورس و اوراق بهادار فترت خود را آغاز کرد که تا پایان سال 1367 ادامه یافت. از سال 1368 در چهارچوب برنامه پنج ساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تجدید فعالیت بورس اوراق بهادار تهران به عنوان زمینه­ای برای اجرای سیاست خصوصی­سازی، مورد توجه قرار گرفت.

تشکیلات بورس

بورس هم مانند هر سازمان دیگری، دارای تشکیلاتی است تا به اداره بهتر آن کمک کند و هر کدام از این تشکیلات ضوابط و قوانین خاصی دارند. در قانون برای اداره سازمان اوراق بهادار 5 رکن اصلی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

1- شورای بورس

2- هیئت پذیرش اوراق بهادار

3- سازمان کارگزاران بورس

4- هیئت مدیره بورس

5- هیئت داوری بورس

1- شورای بورس

شورای بورس عالی­ترین مرجع تصمیم­ گیری در بورس است. این شورا از نمایندگان زیر تشکیل شده است: دادستان کل کشور- رئیس بانک مرکزی- خزانه داری کل- معاون وزیر اقتصاد- نماینده اتاق بازرگانی- سه شخصیت اقتصادی که برای مدت 4 سال انتخاب می­شوند.

شورای بورس به ریاست رئیس بانک مرکزی و به منظور تصویب آیین­نامه­ های جدید و نظارت بر حسن اجرای آنها تشکیل می­شود. وظایف شورای بورس به قرار زیر است:

- تصویب آیین­نامه ­ها و مقررات لازم برای اجرای این قانون.

- نظارت در اجرای این قانون و آیین­ نامه­ های مربوط و اعزام نماینده ناظر در هیأت مدیره و هیأت پذیرش.

- تعین یک نماینده اصلی و یک نماینده علی­ البدل برای عضویت در هیأت داوری.

نمایندگان شورای بورس برای مدت 4 سال انتخاب می­شوند.

2- هیئت پذیرش اوراق بهادار

این هیأت وظیفه پذیرش یا رد شرکت­ها در بورس را دارد. اعضاء آن از افراد زیر تشکیل شده است رئیس هیأت مدیره بورس- جانشین رئیس کل بانک مرکزی- دو نفر حسابدار مجرب- کارشناس اتاق بازرگانی.

هر شرکتی جهت ورود به بازار بورس باید از صافی این نهاد عبور نماید و طبیعتاً وظیفه این نهاد، پذیرش یا رد شرکت­ها در بورس است. کارشناسان این هیأت زیرنظر مقام بانک مرکزی، وضعیت شرکت موردنظر را با شرایط و ضوابط بازار سنجیده و برای متقاضیان ورود به بورس، جواز پذیرش، صادر و صلاحیت حضور پذیرفته شدگان را بررسی می­کنند.

3- سازمان کارگزاران بورس

طبق قاعده در تمام بازارهای بورس جهانی، همچنین بورس ایران، خرید و فروش سهام، توسط واسطه­هایی به نام کارگزاران انجام می­گیرد. کارگزاران به جهت ماهیت فعالیت­شان، شخصیت مستقلی دارند و دارای ضوابط و تشکیلات مخصوص خود هستند. اما به جهت بعضی محدودیت­ها و نظارت­هایی که سازمان بورس جهت امنیت سرمایه­های مردم بر این بخش دارد، زیر مجموعه سازمان بورس قرار می­گیرند. وظایف این سازمان ایجاد شرایط و امکانات خرید یا فروش اوراق بهادار- اعلام قیمت­های اوراق بهادار- گردآوری اطلاعات برای مشتریان- نظارت بر روابط بین مشتریان و گارگزاران می­باشد.

4- هیأت مدیره بورس

از جمله وظایف این هیأت، صدور پروانه کارگزاری­ها- اداره کارهای بورس- نظارت به کارگزاران و کارمندان و اخذ تصمیمات قانونی در مورد کارگزاری­ ها می­باشد و هر ماه یک بار جلسه تشکیل می­دهد.

5- هیأت داوری بورس

وجود اختلافات معمولاً از مشخصات یک معامله است و به تبع معاملات بورس هم از این مستثنی نیست. هیأت مزبور، حل اختلافات کارگزاران با یکدیگر یا با مشتریان­شان را بر عهده دارد. اعضاء این هیأت تشکیل شده است از: نماینده وزارت دادگستری به عنوان رئیس، نماینده شورای بورس، نماینده اتاق بازرگانی.

تالار بورس

یکی از مشخصات هر خرید و فروشی، فضای فیزیکی یا مجازی آن است تا بر سر قیمت­ها چانه­زنی کنند. خرید و فروش اوراق بهادار در بورس در مکانی که آن را تالار معاملات بورس می­نامند، البته در ساعات مشخصی، صورت می­گیرد. همچنین امکانات مورد نیاز نیز در این تالارها از قبیل تلفن، کامپیوتر و میز برای کارگزاران آماده شده است. تالارهای بورس شامل دو تالار هستند: تالار اصلی- تالار فرعی.

هر کدام از این تالارها دارای قوانین و مشخصات تدوین شده­­ای هستند که شرکت­ها با توجه به دارا بودن شرایط و رعایت قوانین به هر تالار وارد می­شوند. لازم به ذکر است که شرایط ورود به تالار اصلی نسبت به تالار فرعی برای شرکت­ها سخت­تر می­باشد.

نکته: شرایط و ضوابط خاصی برای ورود و خروج شرکت­ها به هر یک از تابلوها و تالارهای بورس وجود دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد و شما باید این قوانین چندین مرتبه مرور نمایید تا در تصمیم­گیری خود مسلط باشید.

تالار اصلی:

تالاری است که شرکت­هایی که توانسته­اند خود را با قوانین سازمان بورس وفق دهند به آنجا راه پیدا می­کنند. تالار اصلی و فرعی هر کدام تابلویی جداگانه دارند که در سازمان بورس وجود دارد. روی سند سهام، قیمتی وجود دارد که به آن قیمت اسمی می­گویند که معرف مقدار سرمایه شرکت می­باشد. طبق قانون قیمت پایه هر سهم در تالار اصلی نباید کمتر از 1000 ریال برابر 100 توامان باشد.

تالار فرعی:

تالاری است که شرکت­ ها ابتدا در آن پذیرفته می­شوند و در آن تالار آزمایش می­شوند. اگر توانستند خود را با قوانین تطبیق دهند در تالار اصلی پذیرفته می­شوند. قیمت اسمی سهام در این تالار می­تواند کمتر از 1000 ریال برابر معادل 100 تومان باشد.


صنایع موجود در بورس
توجه داشته باشید که وضعیت صنعتی که شرکت در آن قرار دارد، تأثیر قابل توجهی بر نحوه فعالیت شرکت دارد. اگر وضعیت صنعت، مطلوب نباشد، بهترین سهام موجود در این صنعت نیز نمی تواند بازده مناسبی داشته باشد. به قول معروف، سهام ضعیف در صنعت قوی، بهتر از سهام قوی در صنعت ضعیف است.
شما باید موقعیت فعالی صنعت موردنظر را همراه با رشد آینده آن در نظر داشته باشید. معمولاً سهامداران برای صنایع روبه رشد ارزش بیشتری قائل هستند چون سودآوری مطلوبی دارند. لازم است قبل از خرید سهام شرکت موردنظر، اطلاع پیدا نمایید که چه صنایعی در بورس موجود هستند و صنعت مربوطه چند درصد فعالیت و سهام بازار را از آن خود دارد. همچنین هر گروه صنایع، چند شرکت در بورس دارد.
در زیر لیست صنایع موجود در بورس و تعداد شرکت هایی که در هر صنعت در بورس وجود دارند را برای آشنایی بیشتر شما می آوریم. البته لازم به گفتن است که این اطلاعات مربوط به مهر ماه 83 می باشد و تا این زمان شرکت های بیشتری نیز به آن اضافه شده اند.

لیست تقسیم صنایع مختلف در بورس

نام صنعت

تعداد شرکت

کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته

1 شرکت

استخراج زغال سنگ

1 شرکت

استخراج کانه­های فلزی

8 شرکت

استخراج معدن

2 شرکت

ساخت محصولات غذایی و آشامیدنی

5 شرکت

ساخت منسوجات

29 شرکت

دباغی و پرداخت چرم

1 شرکت

محصولات چوب

2 شرکت

محصولات کاغذی

9 شرکت

انتشارات، چاپ و تکثیر رسانه­های ضبط شده

2 شرکت

فرآورده­های حاصل از تصفیه نفت و سوخت­های هسته­ای

4 شرکت

ساخت مواد و محصولات شیمیایی

64 شرکت

ساخت محصولات کانی غیرفلزی

14 شرکت

ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک

14 شرکت

ساخت فلزات اساسی

25 شرکت

ساخت محصولات فلزی فابریکی بجز ماشین­آلات

18 شرکت

ساخت ماشین­آلات طبقه­بندی نشده در جای دیگر

34 شرکت

ساخت ماشین آلات برقی

13 شرکت

ساخت ابزار پزشکی، ابزار دقیق و اپتیکی و انواع ساعت

2 شرکت

ساخت وسایط نقلیه موتوری

29 شرکت

سایر تجهیزات حمل و نقل

3 شرکت

ساخت مبلمان

2 شرکت

شرکت­های معظم چند رشته­ای صنعتی

3 شرکت

پیمانکار عمومی

1 شرکت

شرکت­های حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

3 شرکت

فعالیت­های پشیمانی و کمکی حمل و نقل، فعالیت­های آژانس­های مسافرتی

1 شرکت

واسطه­ گری­های مالی

14 شرکت

انبوه­سازی، املاک و مستغلات

10 شرکت

مشاوره مربوط به نرم­افزار و عرضه نرم­افزار

2 شرکت

این اطلاعات را به صورت جداول منظم در سایت های مختلف از جمله سایت سازمان بورس به آدرس: www.irbourse.com میتوانید پیدا نمایید. مثلاً صنعت ساختمان 07/3 درصد ارزش بازار را دارا است و از لحاظ نسبت فعالیت 37/1 درصد می باشد و از نظر رتبه فعالیت، رتبه 13 را به خود اختصاص داده است. یک نمونه از جدول موردنظر را در زیر خواهید دید:

صنعت

ارزش سهام صنعت به کل (درصد)

نسبت فعالیت (درصد)

رتبه صنعت از نظر فعالیت

واسطه ­گری­های مالی

05/35

24/1

15

محصولات کانی غیر فلزی

22/21

29/1

14

وسایل نقلیه

12/15

83/0

18

ساخت مواد شیمیایی

77/11

60/2

7

ساختمان

07/3

37/1

13

و صنایع دیگر که شما می توانید به نسبت انتخاب خود آنها را مورد بررسی قرار دهید.
همچنین این لیست به شما کمک می کند که انواع گروههای صنعتی بورس را بشناسید و بدانید هر گروه چند شرکت دارد. این تقسیم بندی را خود سازمان بورس انجام می دهد و البته سایر اطلاعات مانند میزان سود دهی و وضعیت شرکت به صورت روزانه و هفتگی و غیره را در روزنامه های اقتصادی می توانید پیگیری نمایید.
ضمناً به ارزش بازار بعضی از شرکت ها توجه نمایید که بسیار قابل توجه می باشد و حتی بعضی از شرکت ها دارای وزن سنگینی از لحاظ ارزش بازار می باشند.
در هر حال زمانی که سهام شرکتی را می خرید، روند این سهام را دنبال کنید و دائماً شرایط را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور را به طور مداوم پیگیری کنید تا وضعیت بازار داخل یو خارجی برای شما روشن تر شود و این کار مستلزم اختصاص دادن زمان مشخصی از شبانه روز به مطالعه می باشد. منابع کسب اطلاعات خود را تعیین کنید از جمله روزنامه ها، رادیو و تلویزیون، سایت های اینترنتی و هر منابعی که در دسترس شما می باشد. البته این فعالیت ها زمانی حکم کاربردی به خود می گیرد که قصد فعالیت جدی در بورس را داشته باشید و اگر نمی خواهید به صورت حرفه ای در بورس مشغول شوید، بهترین انتخاب، خرید سهام شرکت های سرمایه گذاری است که دارای ریسک کمتری نیز می باشد و می توانید از سود سالانه یا افزایش قیمت سهام استفاده نمایید.

نام صنعت

تعداد شرکت

کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته

1 شرکت

استخراج زغال سنگ

1 شرکت

استخراج کانه­ های فلزی

8 شرکت

استخراج معدن

2 شرکت

ساخت محصولات غذایی و آشامیدنی

5 شرکت

ساخت منسوجات

29 شرکت

دباغی و پرداخت چرم

1 شرکت

محصولات چوب

2 شرکت

محصولات کاغذی

9 شرکت

انتشارات، چاپ و تکثیر رسانه­های ضبط شده

2 شرکت

فرآورده­های حاصل از تصفیه نفت و سوخت­های هسته­ای

4 شرکت

ساخت مواد و محصولات شیمیایی

64 شرکت

ساخت محصولات کانی غیرفلزی

14 شرکت

ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک

14 شرکت

ساخت فلزات اساسی

25 شرکت

ساخت محصولات فلزی فابریکی بجز ماشین ­آلات

18 شرکت

ساخت ماشین­آلات طبقه­بندی نشده در جای دیگر

34 شرکت

ساخت ماشین آلات برقی

13 شرکت

ساخت ابزار پزشکی، ابزار دقیق و اپتیکی و انواع ساعت

2 شرکت

ساخت وسایط نقلیه موتوری

29 شرکت

سایر تجهیزات حمل و نقل

3 شرکت

ساخت مبلمان

2 شرکت

شرکت­های معظم چند رشته­ای صنعتی

3 شرکت

پیمانکار عمومی

1 شرکت

شرکت­های حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

3 شرکت

فعالیت­های پشیمانی و کمکی حمل و نقل، فعالیت­های آژانس­های مسافرتی

1 شرکت

واسطه ­گری­های مالی

14 شرکت

انبوه­سازی، املاک و مستغلات

10 شرکت

مشاوره مربوط به نرم­ افزار و عرضه نرم ­افزار

2 شرکت