متغیرهای اقتصادی و مالی

  • گیلان بورس GuilanFX

دو شیوه اصلی تحلیل بازارهای ارز عبارتند از تحلیل بنیادی و تحلیل فنی، مبنای تحلیل بنیادی شامل تئوری های مالی و اقتصادی و همچنین تحولات سیاسی، سیاست های پولی و اطلاعات اقتصادی جهت تحلیل تاثیر آنها بر عرضه و تقاضای ارزهاست. اعمال بانک مرکزی، تحولات سیاسی و رویدادهای ژئویلتیک اطلاعات اقتصادی نظیر بیکاری، تورم و موجودی حساب جاری چند نمونه از فاکتورهای بنیادی هستند. بنابراین می توان گفت؛ بیشتر اخبار گزارش ها جزء لاینفک تحلیل بنیادی هستند، چرا که بر پول کشور تاثیر دارند.

تحلیل بنیادی جهت تعییین توان عرضه و تقاضا به فرضیه های مالی و اقتصادی و همچنین تحولات سیاسی و خط مشی تکیه دارد. قبل از بررسی هر یک از تئوری های عمده تحلیل بنیادی، بیايید متغیرهای اقتصادی و مالی را که بیشتر توسط تحلیلگران مورد بررسی قرار میگیرند، در چند کشور صنعتی بررسی کنیم.
امروزه اغلب اخباری در مورد شاخص های اقتصادی می شنویم، ولی نمی دانیم که آنها شاخص ها در مورد چیزی صحبت می کنند و چرا این قدر مهم هستند. خواندن این مطلب به شما کمک خواهد کرد که با شناخت انواع شاخص ها و عملکرد آنها موارد استفاده از آنها را نیز شناخته و شاید با ورود به عرصه داد و ستد سهام، از این شاخص ها استفاده نیز بکنید. اگر بخواهیم به زبان ساده این شاخص ها را تعریف کنیم می توانیم بگويیم که شاخص های اقتصادی آمار و اطلاعاتی مثل نرخ بیکاری، تولید ناخالص داخلی یا نرخ تورم هستند که وضعیت کنونی، گذشته و آینده اقتصاد را نشان داده و یا پیش بینی می کنند. البته پیش بینی وضعیت اقتصاد در آینده، با توجه به این شاخص ها کمک به فروشندگان و خریداران، برای کسب سود بیشتر و موفقیت در کسب و کار است. همانگونه که می دانید در بازارها از اطلاعات و آمارها برای تعیین قیمت انواع کالا و ارز استفاده می شود و سرمایه گذاران در این بازارها، تمام اطلاعات را برای تصمیم گیری خود، به کار می گیرند. هنگامی که یک شاخص اقتصادی بهبود وضعیت اقتصادی را مژده دهد ممکن است کلیه تصمیمات و استراتژی های فعالان عرصه اقتصادی را تغییر داده و به سویی سوق دهد که قبلا انتظار آن را نداشتند. شاخص های اقتصادی انواع مختلف دارند و این تنوع ناشی از رابطه آنها با اقتصاد است. انواع شاخص های اقتصاد عبارتند از:

شاخص اقتصادی ( هم جهت) Procyclic

که در مسیر حرکت اقتصاد و همسو با آن حرکت می کند. یعنی اگر اقتصاد در حال پیشرفت و بهبود باشد، این شاخص نیز که بطور عددی است، روند افزایشی خواهد داشت و اگر اقتصاد در شرایط بد و نابسامانی باشد این عدد کاهش خواهد یافت. برای این نوع شاخص، می توان تولید ناخالس (GDP) داخلی را مثال زد. زیرا وقتی تولید ناخالصی داخلی بالاست، اقتصاد نیز در شرایط مناسبی قرار دارد و برعکس، وقتی اقتصاد در شرایط نامناسبی قرار دارد، این شاخص نیز کاهش پیدا کرده است.

شاخص اقتصادی (خلاف جهت) Countercyclic

که در مسیر مقابل ( خلاف جهت) اقتصاد حرکت می کند. یعنی این شاخص با بهبود وضعیت اقتصاد کاهش یافته و با نامناسب شدن شرایط اقتصادی رو به افول و سقوط است، نرخ بیکاری شدید افزایش می یابد، ولی هنگامی که شرایط اقتصادی مناسب باشند، نرخ بیکاری پايین می آید.

شاخص فروش خودرو
تعداد اتومبیل هایی است که طی یک دوره ده روزه مشخص به فروش می رسند. به موقع بودن این نشانگر در آمریکا ( که سه روز پس از دوره ده روزه منتشر می شود)، آن را به روزآمدترین بخش اطلاعات اقتصادی آمریکا تبدیل کرده است. اندازه مطالب مورد نظر و مناسب زمانی انتشار آن از این نشانگر یک راهنمای مفید برای اطلاعات خرده فروشی و هزینه های مصرف شخصی، ساخته است.

شاخص تراز پرداخت ها
خلاصه کامل معاملات اقتصادی کشور با دیگر کشورهای جهان می باشد که شامل کالا، خدمات، دارايی های مالی و صنعت جهانگردی است. تراز پرداخت ها به دو حساب عمده جاری و سرمایه تقسیم می شود.

شاخص موازنه تجارت (موازنه تجارت کالا)
این شاخص، نشانگر تفاوات بین صادرات و واردات کالا در یک کشور است. موازنه مازاد تجارت زمانی روی می دهد که صادرات کشور از واردات آن فراتر می رود. موازنه منفی تجارت، یا کسری، زمانی اتفاق می افتد که واردات از صادرات بیشتر باشد. افزایش صادرات به GDP می افزاید اما کاهش واردات از آن کم می کند. موازنه تجارت کالا در آمریکا از اواسط دهه 70 دچار کسری بوده است. افزایش کسری ها می تواند بازتاب افزایش مصرف باشد که شاید نشانه اقتصادی قوی باشد.

شاخص کتاب بژ بررسی های بانک مرکزی
کتاب بژ که نام رسمی آن "بررسی شرایط جاری اقتصادی" است، هشت بار در سال توسط بانک مرکزی آمریکا منتشر می شود و حاوی اطلاعات روایی در مورد شرایط اقتصادی و تجاری جاری در منطقه خود است. این اطلاعات با استفاده از گزارش های مدیران بانک و شعبه ها و مصاحبه با طرف های اصلی تجاری، اقتصاددانان، کارشناسان بازار و دیگر منابع به دست می آید. کتاب بژ اطلاعات فعالیت منطقه و بخش را مورد توجه قرار می دهد. این بررسی معمولا یک دوره چهار هفته ای را پوشش داده و دو هفته قبل از اجلاس FOM که آن هم هشت بار در سال برگزار می شود، انتشار می یابد. با آنکه برخی کتاب بژ را یک نشانگر عقب مانده می دانند اما این نشانگر معمولا در تصمیم های مربوط به سیاست پولی FOMC نقش مفیدی دارد.

شاخص موجودی کالا و فروش
ارقام موجودی کالاها و فروش تجاری، از اطلاعات دیگر گزارش ها تشکیل می شود. این اطلاعات شامل سفارش کالاهای بادوام، سفارش های کارخانه، خرده فروش ها، موجودی کالا و فروش عمده هستند. موجودی های کالا بخش مهمی از گزارش GDP هستند زیرا به تشخیص بخش فروخته نشده GDP کمک می کنند، در نتیجه نشانه های مهمی از مسیر آینده اقتصاد در اختیار ما می گذارند. در گذشته قبل از آنکه سیستم های کامپیوتری به شرکت ها امکان دهند موجودی ها را اصلاح کنند و از حداقل کالای موجود استفاده کنند، ساختار موجودی کالا نشانه کاهش تقاضا و رکورد بالقوه بازار بود.

شاخص حساب سرمایه
حساب سرمایه که اکنون به آن حساب مالی می گویند، جریان های ورودی و خروجی سرمایه در یک کشور را ثبت می کند، از جمله عوامل موثر بر آن، پرداخت های کل یا بخش هایی از شرکت ها (سرمایه گذاری مستقیم با موجودی سهام)، سهام، اوراق قرضه، حساب های بانکی، اموال غیرمنفول و کارخانه ها هستند. از عوامل موثر دیگر می توان از شرایط مالی و اقتصادی کشورهای دیگر نام برد.

شاخص بررسی های (CBI)

CBI بزرگترین تشکیلات کارفرمایان تجاری انگلستان است که با هدف ایجاد و حفظ شرایط مطلوب برای رقابت بهینه و شکوفایی بیشتر تاسیس شده است. این تشکیلات بررسی های ماهانه و فصلی را مورد ارزیابی گذشته، حال و آینده در بخش های تولیدی و خدمات منتشر می کند. این شاخص ها منعکس کننده دیدگاه های پاسخگویان در مورد مطالب گوناگون از قبیل تولید، فروش، قیمت، موجودی کالا و سفارش های واردات/صادرات هستند.

شاخص مخارج ساختمان
این نشانگر ارزش ساختمان را طی یک ماه خاص می سنجد.
شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)
این شاخص تغییرات قیمت در سطح مصرف کننده را برای یک سبد ثابت کالا و خدمات که توسط مصرف کننده پرداخت می شود، اندازه گیری می کند. CPI شامل قیمت های اقلام مواد غذایی، پوشاک، مسکن، سوخت، حمل و نقل، بهداشت و دیگر کالاها و خدماتی است که افراد به صورت روزانه می خرند. این اقلام به هفت گروه مسکن، مواد غذایی، حمل و نقل، بهداشت، پوشاک، سرگرمی و غیره تقسیم می شود، که هر یک اهمیت خاص خود را دارد. بازارها بر ارقامی غذا و سوخت (که CPI خالص نامیده می شود) جهت داشتن تصویر واقعی از نیروهای تورم زا تکیه می کنند. از آنجایی که CPI خالص تاثیرات عوامل غیراقتصادی مانند آب و هوا، ذخیره نفت و یا جنگ را در نظر نمی گیرد، حائز اهمیت است.

شاخص حساب جاری
این شاخص مهمترین بخش اطلاعات بین الملل است و گسترده ترین مقیاس خرید و فروش کالا، خدمات، پرداخت های بهره و انتقال یک جانبه است. موازنه کل تجارت کالا در حساب جاری لحاظ است.

شاخص سفارش کالاهای با دوام
این شاخص سفارش اقلام بزرگ را در بر می گیرد. کالاهای سرمایه ای ( ماشین آلات، دستگاه ها و تجهیزات)، حمل و نقل و سفارش های دفاعی، بخشی از این شاخص است. آنها از اهمیت بسیاری برخوردارند زیرا تغییرات در تولید را پیش بینی می کنند و به این ترتیب چرخش در سیکل اقتصادی را نشان می دهند.
اما بزرگی سایز این اقلام ( هواپیماها و سفارش های غیرنظامی) به آن معناست که آنها به همان نسبت که تغییرات بزرگی را به همراه دارند، به همان شدت ناپایدار هستند. این ناپایداری منجر به تجدید نظرهای کلی در دوره های بعدی جمع آوری اطلاعات می شود. اطلاعات کامل تر زمانی بدست می آید که سفارش های دفاعی و حمل و نقل را از کالاهای بادوام حذف کنیم. این شاخص ها در صورتی که به شکل میانگین حرکت دار سه ماهه و یک تغییر درصدی سال به سال استفاده شود، کاربرد بهتری خواهد داشت.

شاخص هزینه استخدام ( ECI)
این شاخص که به صورت فصلی منتشر می شود، تغییرات در هزینه های استخدام شامل حقوق، دستمزد نقدی و دریافتی غیرنقدی در صنایع غیر کشاورزی را اندازه گیری می کند. یکی از نقاط قوت این شاخص امکان سرشکن کردن تغییرات در دستمزدها و دریافتی ها به عنوان بخشی از کل اجرت و همچنین توان مشخص کردن نرخ رشد در این متغیرهاست. مزیت آن بر دیگر مقیاس های پرداخت، محسوب کردن شاغلین ساعتی و دائم و تفکیک آن براساس حرفه، صنعت و منطقه است. شاخص یاد شده شاغلین دولت فدرال را در بر نمی گيرد.

شاخص گزارش استخدام
در آمریکا گزارش استخدام که به آن گزارش نیروی کار نیز می گویند، مهمترین نشانگر اقتصادی به حساب می آید. این گزارش که معمولا در اولین جمعه هر ماه منتشر می شود اولین دیدگاه جامع به اقتصاد را ارائه می دهد. این شاخص 9 گروه اقتصادی را در بر می گرد که سه جز اصلی آن عبارتند از:

1-حقوق بگیران: این شاخص تغییر در تعداد شاغلان در یک ماه مشخص را اندازه گیری می کند. مقایسه این رقم با میانگین متحرک ماهیانه (6یا 9 ماه) اهمیت دارد زیرا چشم اندازی واقعی از روند قدرت بازار کار در اختیار ما قرار می دهد و به همان نسبت بازنگری گزارش ماه های پیش، اهمیت دارد.

2-نرخ بیکاری: این شاخص میزان نیروی کار غیرنظامی را که فعالانه به دنبال استخدام هستند، اما نمی توانند کار پیدا کنند را در برمی گیرد. اگر چه این رقم با جار و جنجال زیاد همراه است اما در بازار نسبتا از اهمیت کمتری برخوردار است. زیرا یک نشانگر عقب مانده شناخته می شود و معمولا از چرخش های اقتصادی عقب می ماند.

3-میانگین رشد درآمدهای ساعتی: این شاخص نرخ رشد دستمزد متوسط ساعتی یک ماه را با ماه دیگر بیان می کند، و بدین گونه ترتیب پتانسیل تورم ناشی از دستمزد را برآورد می کند. در این شاخص بررسی نرخ سال به سال نیز جهت شناختن گرایش بلند مدت حائز اهمیت است.

شاخص سفارش های کارخانه و موجودی کالاهای تولیدی
این گزارش از بسیاری جنبه ها همان تکرار گزارش کالاهای بادوام است که یک هفته زودتر منتشر می شود. از آنجایی که این گزارش حاوی اطلاعاتی در مورد سفارش و حمل کالاهای بی دوام و موجودی کالاهای تولیدی در ماه های پیش روست، ارزش بازنگری را دارد. این اطلاعات به شدت تغییر پذیرند و در هر ماه می توانند سه یا چهار درصد نوسان داشته باشند. آنها در معرض تجدید نظر عمده هستند و پیش بینی آنها بسیار مشکل است.

تولید ناخالص داخلی ( GDP)
این شاخص، ارزش کالاها و خدمات تولید شده در یک کشور را، فارغ از ملیت صاحب آن، بیان می کند. GDP دارای چهار جزء اصلی شامل: مصرف، سرمایه، خریدهای دولتی و صادرات خالص است. رقم آن به صورت درصد رشد فصلی طی فصل و یا سال گذشته است. گزارش GDP سه نسخه به شرح زیر دارد:

1.نسخه پیشرفته

2.نسخه مقدماتی ( تجدید نظر شده)

3.نسخه نهایی

این تجدید نظرها معمولا تاثیر عمده ای بر بازارها دارند.

شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده (HICP)
این شاخص مقیاس رسمی تورم برای حوزه یورو است. تا ژوئن سال 2003 تعریف بانک مرکزی اروپا از ثبات قیمت، HICP زیر 2% بر مبنای سالیانه بود اما در ژوئن 2003 تعریف خود از ثبات قیمت را به HICO نزدیک به 2% در میان مدت تغییر داد. تغییر در تعریف ثبات قیمت از زیر 2% به نزدیک 2% به بانک مرکزی اروپا انعطاف بیشتری در پایین آوردن ریسک های قیمت از طریق تسهیل در سیاست پولی داد.

شاخص شروع خانه سازی و مجوزهای ساختمان
این شاخص به دو گروه تک خانواده و چند خانواده تقسیم می شود. در هر دو حالت، زمانی یک واحد ساختمانی "شروع شده" به شمار می آید که حفاری واقعا آغاز شده باشد. اهمیت بخش خانه سازی در توان آن برای ایجاد چرخش های اقتصادی است که حکایت از تغییرات رشد دارد. تغییرات که در نرخ های بهره، بخصوص نرخ های رهن معمولا بر خانه سازی اثر می گذارد. افزایش نرخ های بهره به کاهش فروش خانه می انجامد که به نوبه خود در شروع خانه سازی کاهش ایجاد می کند. در نقطه مثابل نرخ های پایین تر بهره، انگیزه فروش و شروع ساختمان سازی را بالا می برد.

بررسی پیشرو شرایط تجاری آلمان ( IFO)
این شاخص بصورت ماهیانه توسط انستیتوی پژوهش های اقتصادی که یکی از بزرگترین پژوهشگاه های آلمان است. منتشر می شود. شاخص یاد شده بسیار مورد توجه فعالان اقتصادی بوده که علت آن ناشی از پیگیری سابقه چرخش های اقتصادی قبلی در رشد اقتصادی آلمان است. این شاخص ارزیابی بیش از 7000 شرکت از وضعیت جاری تجاری و طرح های حاصل از آن را در کوتاه مدت مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد. علاوه بر این شاخص، شاخص وضعیت جاری و شاخص انتظارات تجاری نیز بخشی از گزارش های این موسسه هستند.

شاخص ضد تورم ضمنی ( Implicit deflator)
این شاخص بخش تورم زای گزارش GDP را اندازه گرفته و منعکس کننده تغییرات قیمت بین دوره ها و الگوهای مخارج است.

شاخص تولید صنعتی و استفاده از ظرفیت
شاخص تولید صنعتی، درصد تغییرات ماهانه در حجم تولید کارخانه ها، معادت و خدمات رفاهی را اندازه می گیرد. شاخص استفاده از ظرفیت بیانگر میزان به کارگیری سرمایه شرکتی در تولید است. بانک فدرال عرضه کننده این شاخص بوده و ظرفیت را شامل حداکثر سطخ تولید که با به کارگیری برنامه کاری عادی شاغلان، با تجهیزات موجود و تعطیلی عادی جهت تعمیر و نگهداری و تمیز کردن ماشین آلات تعریف می کند. این رقم به صورت عادی بین 81 تا 83% است. که ارقام بالاتر آن، ممکن است به قیمت های بالاتری در تولید منجر شود که این امر خود به خود باعث تورم می شود.

شاخص انستیتوی مدیریت عرضه (ISM)
شاخص یاد شده قبل از آوریل 2001 انجمن ملی مدیریت (NAPM) نامیده می شد. این شاخص شامل گزارش بررسی داخلی فعالیت های تولیدی و غیرتولیدی (خدمات) آمریکاست که در اولین روز کاری هر ماه منتشر می شود. این شاخص اولین نگاه دقیقه به بخش تولید، قبل از انتشار گزارش بسیار مهم اشتغال است. رقم سرفصل که به دلیل مناسبت زمانی و گستردگی اطلاعات از ارزش بالایی برخوردار است، از عملکرد شش جزء اصلی زیر تشکیل می شود که عبارتند از: قیمت های پرداخت شده، سفارش های جدید، تحویل های عرضه کننده، تولید، موجودی های کالا و اشتغال. لازم به ذکر است سه جزء اولی بازتاب نیروهای تقاضا سه جزء آخر بازتاب نیروهای عرضه هستند. گزارش انیستیتوی مدیریت به دلیل همین اهمیت ذاتی، بیانگر سیاست بانک مرکزی است. در این شاخص قیمت های پرداخت شده به شدت مورد توجه بوده زیرا بیانگر فشار پیش روی بر قیمت است. رقم 50 به بالا نشلن گستردگی و رقم زیر 50 حکایت از کوچک شدن بخش دارد.

شاخص M1
این شاخص نشان دهنده کلیه حساب های جاری و پس انداز است. این حساب ها به سرعت تبدیل به پول نقد شده و برای انجام معاملات استفاده می شوند. این نقدینگی شامل پول نقد، چک های مسافرتی و سپرده های قابل تبدیل به چک (سپرده های جاری)، حساب ها NOW و حواله های موسسات تعاونی است.

شاخص M2
این شاخص ذخیره M1 به علاوه دیگر دارائی ها نقدی، از قبیل سپرده های کوتاه مدت، سپرده های پس انداز، بازخریدهای یکشنبه، سپرده های یورو ( سپرده های ارزی) سهام حساب تعاونی، اوراق قرضه کوتاه مدت و حساب های سپرده بازار پول است.

شاخص M3
این شاخص، شامل ذخیره M2 به اضافه دارائی های تعریف شده نظیر سپرده های بلند مدت و سپرده های با ارقام بالاتر ( بیشتر از 100000 دلار ) و وجوه سازمانی بازار پول است.

شاخص L
این شاخص معادل، ذخیره M3 طولانی مدت تر و دیگر وجوه نقد بلند مدت مانند اوراق قرضه پس انداز، استاد بهادار کوتاه مدت، اوراق بهادار بازرگانی، قبولی بانکی و دارائی های یورو دلار غیر بانکی افراد مقیم آمریکا است.

شاخص نشانگرهای عمده اقتصادی (LEI)
این شاخص ترکیبی از ده نشانگر مختلف است که برای پیش بینی فعالیت انبوه اقتصادی در آینده طراحی شده است. این شاخص معمولا زودتر از سیکل کلی اقتصادی به نقاط اوج و پائین میرسد که آن را به ابزار مهمی برای پیش بینی و برنامه ریزی مبدل ساخته است. اجزای تشکیل دهنده آن راز بخش های مختلف اقتصادی برگزیده می شوند. این اجزا به دلیل ارتباط اقتصادی و ارزش آماری خود انتخاب شده اند. آنها از وزنی مساوی برخوردارند تا کمک یکدستی به این شاخص مرکب باشند. این نشانگرها به ترتیب عبارتند از: میانگین یک هفته کار، عملکرد سهام شرکتی، قراردادها و سفارش های جدید تولیدکنندگان، عملکرد سهام شرکتی، قراردادها و سفارش های دستگاه و تجهیزات جدید، مجوزهای ساختمان، قیمت سهام (S&p500)، تفاوت نرخ بهره سند بهادار خزانه منهای نرخ وجوه فدرال، ذخیره پول (M2) و شاخص انتظارات مشتری.

شاخص فروش خانه های جدید
این شاخص شامل اطلاعات ماهانه فروش خانه جدید برای کل کشور و چهار منطقه جغرافیایی شمال شرقی، باختر میانه، جنوب و غرب است. گزارش یاد شده همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد قیمت های خانه و تعداد خانه های فروشی است. از آنجا که این شاخص تغییرات در الگوهای مخارج مصرف کننده را نشان می دهد، یکی از بخش های حیاتی اقتصادی است. با این حال تغییر پذیری و تجدید نظر در این گزارش امری عادی به نظر می رسد.

شاخص درآمد شخصی و هزینه مصارف شخصی (PCE)
این شاخص که به آن مخارج شخصی هم گفته می شود، بیانگر تغییر در ارزش بازاری کلیه کالاها و خدمات خریداری شده توسط افراد است. شاخص یاد شده بزرگترین جزء GDP است. در این شاخص درآمد شخصی، تغییرات در حق الزحمه ای را نشان می دهد که اشخاص از منابع مختلف کسب می کنند. از جمله این منابع می توان از حقوق و دستمزد، درآمد مالکیت، درآمد اجاره، سود و بهره، پرداخت انتقالی ( تامین اجتماعی، بیکاری و دریافتی رفاهی) یاد کرد. از تفاضل درآمد خالص (درآمد شخصی منهای مالیات) و مصرف می توان نرخ پس انداز را معلوم ساخت. نرخ پس انداز یک نشانگر بسیار مهم در تغییر الگوهای مخارج مصرف کننده است.

شاخص قیمت تولید کننده (PPI)

این شاخص تغییرات ماهیانه در قیمت های عمده فروشی را نشان می دهد. این قیمت ها به سه جزء کالا، صنعت و مرحله تولید تقسیم می شوند. شاخص یاد شده پی درآمد دقیق شاخص مهم قیمت های مصرف کننده (CPI) است. بازارها معمولا برای داشتن تصویری واقعی تر از نیروهای تورم زا، PPI خالص را در نظر می گیرند. PPI خاصل، اقلام ناپایداری چون مواد غذایی و سوخت را در بر نمی گیرد.

شاخص میزان تولید ( بهره وری)

این شاخص بیانگر سه ماهه میزان کالاها و خدمات تولید شده در هر واحد مصرف نیرو و کار است که نیروی کار و سرمایه را با هم در نظر می گیرد. هزینه واحد کار نشانگر مفیدی برای ظهور فشارهای ناشی از دستمزد است که طی چند سال گذشته، خصوصا زمانی که بانک مرکزی آمریکا روند رشد خود را به سطوح پایین تورم انتقال داد، اهمیت بیشتری یافته است.

شاخص مدیران خرید (PMI)

از این شاخص در اقتصادهای صعنتی به طور گسترده ای جهت ارزیابی میزان اطمینان تجاری استفاده می شود. آلمان، ژاپن و انگلستان از بررسی های PMI برای صنایع تولیدی و خدماتی خود استفاده می کنند. ارقام مورد نظر از طریق مجموعه ای از پرسش ها در مورد فعالیت های تجاری، تجارب های جدید، اشتغال، قیمت، مصرفی، سرمایه و کار، قیمت های هزینه شده و انتظارات تجاری به دست می آیند. در این بخش قیمت های پرداخت شده جهت ارزیابی نیروی قیمت گذاری و ریسک های تورمی به شدت زیر ذره بین قرار دارد.

شاخص خرده فروشی ها ( Retails)

این شاخص، تغییر ماهانه در کل مبالغ دریافتی فروشگاه های خرده فروشی را بیان می کند. شاخص یاد شده شامل هر دوی کالاهای بادوام و بی دوام بودهو واقعی ترین نشانگر توان مخارج مصرف کننده است. این شاخص از آنجا که بر کالا تاکید دارد و خدماتی چون بیمه و دستمزدهای قانونی را نادیده می گیرد، محدود است. این شاخص بیشتر براساس شرایط اسمی است تا واقعی در نتیجه تورم را به حساب نمی آورد. رقم یاد شده معمولا مورد تجدید نظرهای عمده قرار می گیرد. خرده فروشی خالص با حذف شاخص فروش خودرو از رقم اصلی به دست می آید.

شاخص بررسی تانکان

این شاخص، مهمترین بررسی سه ماهه تجارت ژاپن است که توسط بانک ژاپن تهیه می شود. این بررسی شامل پرسشنامه ای برای شرکت های کوچک و بزرگ تولیدی و غیر تولیدی است که از دو قسمت اصلی زیر تشکیل می شود:

1- بررسی تخمینی که شامل سوالاتی است که از شرکت های تجاری براساس وضعیت آنها در سه ماهه قبل، فعلی و آتی نسبت به متغیرهای اقتصادی انجام می پذیرد. این متغیرها شامل اقتصاد کلان، شرایط تجاری، سطوح موجودی کالا، میزان استفاده از ظرفیت و میزان اشتغال هستند.

2- بررسی مسائل جاری مدیریتی پیش روی شرکت هاست. شاخص شرایط تجاری تانکان از تفاضل تعداد تجارت هایی که شرایط را "بد" و یا " خوب" می دانند، به دست می آید.

شاخص تمایل اقتصادی (ZEW)

این شاخص، عمده ترین نشانگر کشور آلمان در مورد کل اقتصاد است. شاخص یاد شده به صورت ماهانه واکنش های 350 کارشناس مالی را که نظرات خود را در مورد چشم انداز پیشرفت اقتصادی شش ماهه بیان می کنند، گردآوری می کند. نشانگر فوق بیانگر تفاوت تعداد تحلیلگران خوشبین به بدبین می باشد.

بنیادهای موثر بر اقتصاد مالی

بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی آمریکا یا بانک فدرال برای تعیین سیاست مالی جهت رسیدن به حداکثر رشد غیر تورمی از استقلال کامل برخوردار است. علائم اصلی سیاست بانک فدرال عبارتند از: عملیات بازار آزاد، نرخ تنزیل و نرخ وجوه فدرال

کمیته فدرال بازار آزاد (FOMC)

این کمیته مسئول تصمیم گیری در مورد سیاست پولی از جمله اعلام نرخ بهره است. نرخ بهره حداقل هشت بار در سال اعلام می شود. کمیته یاد شده دوازده عضو دارد که به ترتیب زیر تعیین می شوند: هفت کرسی متعلق به شورای فرمانداران، رئیس بانک مرکزی نیویورک و چهار کرسی باقیمانده به صورت دوره های یکساله به روسای یازده بانک مرکزی دیگر تعلق می گیرد.

سند خزانه (بهادار) ده ساله

سند خزانه، مهمترین نشانگر انتطارات بازار نسبت به تورم است. در اکتبر سال 2001 انتشار اسناد بهادار 30 ساله خزانه متوقف و از آن سند خزانه ده ساله به انگیایه مهمی جهت نرخ های بهره بلند تبدیل شد. بازارها معمولا وقتی به اوراق قرضه اشاره دارند که به جای قیمت از بازده استفاده می کنند. قیمت اوراق قرضه با بازده آن نسبت عکس دارد با آنکه ارتباط روشنی بین اوراق قرضه بلند مدت و دلار آمریکا وجود ندارد با اینحال در بیشتر حالات با افزایش بازده اوراق قرضه، دلار قوی می شود.

گاهی اوقات بازده بالای اوراق قرضه هنگام بروز نگرانی های رویه تزاید تورمی به نفع دلار عمل نمی کند و این بیانگر آن است که بانک مرکزی برای مهار تورم بسیار دیر دست به کار شده است. همچنین وقتی بازارها دچار افزایش مفرط بازده می شوند، دلار مستعد حرکت رو به پائین است. به این ترتیب اطلاعات اقتصادی قوی بسته به مرحله سیکل اقتصادی قوی بسته به مرحله سیکل اقتصادی می توانند تاثیر متفاوتی بر دلار داشته باشند. در محیطی که تورم تهدیدی به شمار نمی آید و رشد رو به تزاید است. اطلاعات قوی برای دلار مثبت است. به عنوان مثال در اواسط و اواخر دهه 90 چنین وضعیتی حاکم بود. لازم به ذکر است، در مواردی که تهدید تورم (نرخ های بالاتر بهره) وجود دارد، اطلاعات قوی معمولا به نزول قیمت های اوراق قرضه منتهی می شود. زیرا بازده بالا می رود و قیمت سقوط می کند و به این دلیل به دلار آسیب می رساند.

از آنجا که سند 10 ساله خزانه انگیایه طبقه سرمایه است معمولا تحت تاثیر انتقال های متغیر سرمایه که محرک آنها ملاحظات جهانی است، قرار می گیرد. این اسناد به دلیل ماهیت امن خود در هنگام بروز هرج و مرج مالی و سیاسی می تواند به توان خزانه های آمریکا بیفزاید که این به نوبه خود کمکی به دلار به شمار می آید.

سپرده های سه ماهه یورو دلار

سپرده های "یورو ارز" موجودی حساب های بانکی در کشورهایی به غیر از کشور مبدا آن پول است. به عنوان مثال حساب های ین ژاپن خارج از ژاپن"یورو ین" نامیده می شوند. به همین ترتیب حساب های نامگذاری شده با یورو خارج از منطقه یورو "یورو یورو" خوانده می شوند. نرخ بهره سپرده های سه ماهه دلار که در بانک های خارج از آمریکا نگهداری می شوند، انگیایه ارزشمندی برای تعیین تفاوت های نرخ های بهره است که به برآورد نرخ های مبادله کمک می کند. اگر نسبت دلار آمریکا به ین ژاپن را به عنوان یک مثال فرضی در نظر بگیریم، هر چه تفاوت نرخ بهره به نفع یورو دلار در مقابل یورو ین باشد، احتمال آنکه دلار آمریکا به ین ژاپن ترقی کند، بیشتر است. گاهی به دلیل وجود عواملی دیگر، از جمله انتقال فزاینده سرمایه به سهام آمریکا که می تواند صرفنظر از تفاوت در بازده روی دهد، این رابطه صدق نمی کند.

ارزی که دارای تفاوت قیمت ( خرید و فروش) بیشتری باشد، به ارزش بالاتری دست پیدا نمی کند. زیرا نرخ تورم آن به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر از ارزهای دیگر خواهد بود و این امر منفعت ناشی از بهره را تحت الشعاع قرار می دهد. مثال اگر کشور A نرخ تورم 5/2% و نرخ بهره 2% داشته باشد، در پایان دارای نرخ واقعی پایین تری در تطابق با تورم خواهد بود.

وزارت دارایی ( MOF)

وزارت دارایی آمریکا مسوول بدهی های دولت و تصمیم گیری در مورد بودجه مالی است. این وزارتخانه در مورد سیاست ( خط مشی) پولی چیزی نمی گوید اما بیانیه های آن در مورد دلار نفوذ عمده ای بر این پول دارد. مقامات اصلی وزارت دارایی عبارتند از: وزیر دارایی، معاون وزیر و معاون وزیر در امور بین الملل

اطلاعات اقتصادی

مهمترین اطلاعات اقتصادی که در امریکا منتشر می شوند، عبارتند از:

گزارش نیروی کار ( دستمز پرداختی، نرخ بیکاری، درآمد متوسط ساعتی)

CPI ( شاخص قیمت مصرف کننده)

PPI ( شاخص قیمت تولید کننده )

GDP (تولید ناخالص داخلی )

تجارت بین الملل

ECI

ISM (شاخص مدیریت عرضه)

میزان تولید

تولید صنعت

شروع خانه سازی و اعتماد مشتری

بازار سهام

سه شاخص عمده سهام آمریکا عبارتند از: شاخص صنعتی داوجونز، S&P500 و NASDAQ شاخص داو، موثرترین شاخص بر دلار است. این شاخص از اواسط دهده 90 میلادی با خرید سهام آمریکا توسط سرمایه گذاران خارجی همبستگی قوی و محکمی با دلار نشان داده است. سه نیروی عمده موثر بر داو عبارتند از:

1-درآمدهای شرکتی در دوحالت پیش بینی و واقعی؛

2- پیش بینی نرخ بهره

3- ملاحظه جهانی

در نتیجه، عوامل یاد شده بر بازار معاملات دلار با ارزهای دیگر تاثیر گذار هستند.

تاثیر نرخ غیرمستقیم بر دلار

گاهی ممکن است ارزش دلار در برابری با ارزهای دیگر، تحت تاثیر جفت ارز دیگری قرار گیرد. به عنوان مثال افزایش شدید ین در مقابل یورو می تواند باعث نزول کلی یورو شود در نتیجه این امر منجر به سقوط یورو در مقابل دلار آمریکا خواهد شد. گاهی هنگام سقوط یورو به دلار آمریکا قکر می کنیم این امر ناشی از قدرت دلار است. اما وقتی دلار در مقابل دیگر ارزها نظیر دلار کانادا، پوند استرلینگ و دلار استرالیا ثابت می ماند، نتیجه می گیریم، این ین است که رهبری حرکات را در دست گرفته است.

قرارداد آینده وجود فدرال

این قرارداد بیانگر انتظارات از نرخ کوتاه مدت است. ارزش قرارداد مشخص می کند بسته به موعد پرداخت آن، انتظار چه نره بهره ای از وجود فدرال ( نره شبانه) را در آینده داشته باشیم. بنابراین قرارداد یاد شده، یک نشانگر ارزشمند برای انتظارات بازار در برابر خط مشی بانک فدرال است. این نرخ از کاستن ارزش قرارداد از عدد 100 و مقایسه رقم به دست آمده با نرخ حاکم بر وجوه فدرال در بازار نقدی به دست می آید.

قرارداد آینده سه ماهه یورو دلار

در حالی که قرارداد آینده وجوه فدرال می تواند بازتاب نرخ آینده وجوه فدرال باشد اما قرارداد آینده سه ماهه یورو دلار بازتاب نرخ بهره در سپرده های سه ماهه یورو دلار است. به طور مثال تفاوت بین قراردادهای آینده در سپرده های سه ماهه یورو دلار و یورین، متغیری ضروری در تعیین ارزش مورد انتظار دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن است.

بنیادهای موثر بر اقتصاد مالی منطقه یورو

منطقه یورو شامل 12 کشور است. این کشورها به ترتیب تولید ناخالص داخلی آنها عبارتند از: آلمان، فرانسه، ایتالی، اسپانیا، هلند، بلژیک، اتریش، فنلاند، پرتقال، ایرلند، لوکزامبورگ و یونان.

اهداف و خط مشی بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا مسوولیت حفظ ثبات قیمت در منطقه یورو را بر عهده دارد. در پاییز 2002 بانک مرکزی اروپا به ارزیابی سالانه رشد M3 ( طبق ارزش مرجع 5/4% ) که از زمان تاسیس بانک هرگز به دست نیامده بود، خاتمه داد. بانک یاد شده در ماه می 2003 استراتژی خود را قدری اصلاح کرد تا از ریسک های تلاش کاهش تورم جلوگیری کند. این بانک تعریف ثبات قیمت خود ( شاخص هماهنگ شده قیمت های مصرف کننده) را از زیر 2% به نزدیک 2% تغییر داد.
بانک مرکزی اروپا هر پنجشنبه در میان جلسه ای تشکیل می دهد تا نرخ های بهره را اعلام کند. همچنین پس از اولین جلسه هر ماه یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار می کند و طی آن دیدگاه های کلی خود را در مورد سیاست پولی و اقتصادی بیان می کند.

نرخ های بهره

بانک مرکزی اروپا برای اداره نقدینگی، از نرخ شرایط مالی جدید که بهره کلیدی کوتاه مدت است استفاده می کند. تفاوت بین نرخ شرایط مالی جدید و نرخ وجوه فدرال آمریکا نشانگر خوبی برای برابری یورو و دلار آمریکا است.

سپرده های یورو یورو

سپرده های یورو ارز، موجودی حساب های بانکی در کشورهایی به غیر از کشور مبدا آن پول است. نرخ بهره سپرده های سه ماهه یورو یورو که در بانک های خارج از منطقه یورو نگهداری می شوند، انگیایه ارزشمندی برای تعیین تفاوت های نرخ های بهره است که به برآورد نرخ های مبادله کمک می کند. اگر یورو و ین ژاپن را به عنوان یک مثال در نظر بگیریم، هر چه تفاوت نرخ بهره به نفع یورو یورو در مقابل یورو ین باشد، احتمال آنکه یورو به ین ژاپن ترقی کند، بیشتر است. این رابطه گاهی به دلیل وجود عوامل دیگر چون نقدینگی صدق نمی کند.

اوراق قرضه 10 ساله دولتی اروپا

اوراق قرضه 10 ساله دولتی اروپا، محرک مهم دیگری بر برابری نرخ یورو در مقابل دلار است. این امر از تفاوت در نرخ های بهره بین آمریکا و منطقه یورو ناشی می شود. اوراق قرضه 10 ساله آلمان به عنوان مهمترین انگیایه بازار اوراق قرضه یورو به شمار می آید. از آنجا که نرخ اوراق قرضه 10 ساله آلمان از اوراق قرضه 10 ساله آمریکا کمتر است. انتظار محدودیت در تفاوت قیمت ( یعنی صعود بازده اوراق قرضه آلمان یا نزول بازده اوراق قرضه آمریکا یا هر دو) می رود این امر به صورت نظری به نفع نرخ یورو در مقابل دلار است. بیشتر شدن تفاوت قیمت به ضرر نرخ مبادله خواهد بود. بنابراین اوراق قرضه 10 ساله آمریکا یا آلمان، رقمی است که باید مراقب آن بود. معمولا گرایش در این رقم مهمتر از ارزش مطلق است. تفاوت نرخ بهره نیز معمولا از محرک چشم انداز مقایسه ای رشد آمریکا و منطقه اروپا تاثیر می گیرد.

اطلاعات اقتصادی منطقه اروپا

مهمترین گزارش های اقتصادی منطقه یورو عبارتند از: تولید ناخالص داخلی، تورم ( شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده)، شاخص مدیران خرید ( MPI) در تولید و خدمات، بیکاری، تولید صنعتی، حساب جاری و انتقال های موجودی اوراق بهادار.

از سایر نشانگرهای اصلی منطقه ای می توان از بررسی های IFO و ZEW آلمان در مورد گرایش اقتصادی و اعتماد تجاری نام برد. این گزارش ها اغلب عوامل حرکت بازار هستند. از دیگر نهادهای مهم، می توان از انستیتوهای شامل DIW،IWH، RWI، HWWA و KIW نام برد. بررسی های INSEE در مورد تجارت و گرایش های امور خارجه نیز قابل توجه هستند.

معاهده رشد و ثبات

در ژوئن 1997 اتحادیه اروپا پیمان رشد و ثبات را با هدف تضمین کشورهای عضو اتحادیه اروپا جهت پیوستن به اتحادیه پولی تصویب کرد. این معاهده باعث می شد، کشورها از بدو بگذراند. منظور از این پیمان تضمین امور مالی در منطقع یورو بود. این امر از ضرر و زیان نرخ های بهره ناشی از سیاست های بودجه ای نامطمئن در یک کشور به دیگر کشورهای منطقه یورو جلوگیری می کرد. شرط اصلی پیمان تصریح می کند، کشورها بایستی کمبود بودجه خود را کمتر از 3% تولید ناخالص داخلی نگه دارند.

هنگامی که دو کشور فرانسه و آلمان، سه سال متوالی ( 2000 تا 2003 ) قانون 3% نقض کردند، ضربه شدیدی به اعتبار این پیمان وارد. اتحادیه اروپا به جای جریمه این دو کشور، همانطور که در پیمان آمده بود، به آنها یک سال مهلت اضافی داد. به این ترتیب فرانسه و آلمان مجاز شدند قانون 3% را دوباره در سال 2004 نقض کنند. این امر باعث خشم کشورهای کوچکتری مانند پرتقال و یونان شد که برای پیوری از این قانون تاوان سنگینی را در غالب رشد اقتصادی پایینتر و نرخ های بیکاری بالاتر پرداخته بودند. اگر چه اعتبار این پیمان به پایین ترین حد خود رسیده، اما یورو توانست تا نیمه اول سال 2003 اغلب دستاوردهای خود را حفظ کند.

تاثیر نرخ غیر مستقیم بر یورو

نرخ برابر یورو در مقابل دلار آمریکا، گاهی تحت تاثیر حرکت نرخ های غیر مستفیم برابری قرار میگیرد ( نرخ های برابری غیر دلار).

مثلا نسبت به دلار آمریکا می تواند در نتیجه خبرهای بسیار مثبت در ژاپن سقوط کند. این امر ناشی از قدرت گرفتن ین خواهد بود. ین قوی در مقابل یورو منجر به ضعف شدیدتر در یورو می شود که این ضعف باعث سقوط یورو در مقابل دلار آمریکا خواهد شد. برای آنکه تعیین کنیم کدام ارز محرک اصلی بوده است به شرح زیر عمل می کنیم؛

چنانچه دلار در برابری ارزهای دیگر تغییری نکرده در مقابل یورو نوسان نشان دهد، می فهمیم تغییر مذکور ناشی از تاثیرات غیر مستقیم خواهد بوده است.

قرارداد آینده سه ماهه یورو ( یورویبور)

این قرارداد بازتاب بازار از موجودی های سه ماهه "یورو یورو" در آینده است. تفاوت سپرده های سه ماهه آینده "یورو دلار" و یورو-یورو متغیری اساسی در تعیین وضعیت آینده یورو دلار آمریکا است.

عوامل سیاسی

یورو که رقیب اصلی دلار آمریکاست، تقریبا همیشه اولین پولی است که از اخبار منفی در آمریکا سود می جوید و به همین ترتیب با اخبار خوب آمریکا سقوط می کند. "یورو به دلار" مانند همه نرخ های دیگر نسبت به بی ثباتی سیاسی آسیب پذیر است، از جمله می توان از تهدید دولت های اتئلافی در فرانسه، آلمان یا ایتالیا نام برد. لازم به ذکر است بی ثباتی سیاسی یا مالی در روسیه نیز به دلیل مقدار زیاد سرمایه گذاری آلمان در روسیه برای "یورو به دلار" خطرناک است. در مقابلف اخبار خوشایند اقتصادی در اروپا، مانند ترقی نرخ بندی در وضع اعتباری کشور، به نفع یورو خواهد بود.

یورو به ذینفع اصلی در رویدادهای ژئوپلیتیک بر ضد منافع آمریکا تبدیل شده است، مانند اعمال تروریستی و دیگر خرابکاری ها با انگیزه سیاسی. چنین اعمالی حتی اگر در اروپای غربی اتفاق بیفتد، به نفع یورو هستند.

همبستگی "یورو به دلار" با "دلار به فرانک"

یک همبستگی منفی بین "یورو به دلار" و "دلار به فرانک" وجود دارد که نشان دهنده رابطه پیوسته ای بین "یورو و فرانک سوئیس" است. دلیل این امر آن است که اقتصاد سوئیس به میزان زیادی وابسته به اقتصاد کشورهای حوزه یورو است و بیش از 6% صادرات این کشور متعلق به کشورهای حوزه یورو است. در اغلب موارد کاهش در "یورو به دلار آمریکا"، افزایش در " دلار آمریکا به فرانک" را به دنبال دارد. هر چند این رابطه می تواند در صورت وجود اطلاعات یا عواملی که صرفا مربوط به یکی از دو ارز باشد، صدق نکند.

بنیادهای موثر بر اقتصاد مالی ژاپن "دلار به ین"

وزارت امور دارایی (MOF)

وزارت امور دارایی تنهایترین و مهمترین نهاد سیاسی و پولی در ژاپن است. نفوذ آن بر سمت و سوی ین ژاپن، با وجود اقدامات تدریجی برای تمرکز زدایی از تصمیم گیری در این کشور، از نفوذ آن بر پول آمریکا، انگلستان یا آلمان قابل توجه تر است.

مقامات وزارت امور دارایی، اغلب بیانیه هایی در مورد اقتصاد تهیه می کنند که اثر عمیقی بر "ین" دارد. این بیانه ها گاهی حاوی مداخله شفاهی با هدف اجتناب از افزایش یا کاهش ناخواسته ین است. مقامات اصلی که توصیه هایشان به بازار حرکت بیشتری می دهند، عبارتند از وزیر امور دارایی و معاون وزیر در امور بین الملل.

بانک مرکز ژاپن (BOJ)

در سال 1998 ژاپن قانون جدیدی تصویب کرد که موجب این قانون به بانک مرکزی "BOJ" استقلال عملیاتی جدا از وزارت امور دارایی می داد. در حالی که کنترل کامل بر سیاست پولی به بانک مرکزی محول شد اما وزارت امور دارایی مسئول سیاست های مربوط به معاملات ارز باقی ماند اعضای هیات سیاست گذاری عبارتند از رئیس، نائب رئیس و پنج عضو هیات سیاست گذاری.

نرخ های بهره

این نرخ، نرخ تقاضای شبانه یا نرخ اصلی بین بانکی کوتاه مدت است. نرخ تقاضا توسط عملیات بازار آزاد بانک مرکزی که برای اداره نقدینگی طراحی شده، کنترل می شود. بانک مرکزی از نرخ تقاضا برای نشان دادن تغییرات در سیاست پولی که بر ارز تاثیر می گذارد، استفاده می کند.

اوراق قرضه دولتی ژاپن (JGB)

بانک مرکزی هر ماه دست به خرید اوراق قرضه 10 و 20 ساله دولتی میزند تا نقدینگی به نظام پولی تزریق کند. بازده انگیایه اوراق قرضه 10 ساله نقش نشانگر کلیدی نرخ های بهره بلند مدت را ایفا می کند. تفاوت بین بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه، محرک مهم نرخ های مبادله " دلار به ین" است. اوراق قرضه دولتی رو به تنزل (بازده رو به صعود) معمولا منجر به تقویت " ین" شده و بر برابری "دلار به ین" تاثیر می گذارد.

آثار دولتی برای سیاست گذاری اقتصادی و مالی

این آژانس در سال 2001 به طور رسمی جایگزین آژانس قدرتمند برنامه ریزی اقتصادی (EPA) شد. این سازمان مسئول تدوین برنامه های اقتصادی و هماهنگ کننده سیاست های اقتصادی از جمله اشتغال، تجارت بین الملل و مسائل مبادلات ارز است. در این سازمان ویز، مدیر آژانس و همچنین مدیر آژانس خدمات مالی بالاترین تشکیلات سامان دهنده بازار هستند.