آشنایی با بازار فارکس

فارکس اصطلاحی لاتین و برگرفته از دو واژه"Foreign Exchange" در لغت به معنای تبادل ارز خارجی است. از فارکس به عنوان بازار خارج از بورس نیز یاد می‌شود.

معامله در بازار فارکس به صورت خرید یک ارز و فروش ارزی دیگر در مقابل آن، به طور همزمان می‌باشد که مقادیری از این خرید و فروش به سبب روابط بین المللی نظیر خرید و فروش کالا، خدمات شرکت ها یا دولت ها، هزینه های سفر جهانگردان و مواردی از این قبیل انجام می‌گیرد.

اولین نسل از سیستم عامل های معاملاتی آنلاین فارکس در سال 1996مشاهده شد و امروزه معاملات به صورت مجازی به وسیله اینترنت انجام می‌شوند. بازار فارکس عناوینی مانند :

"FX, Spot, Spot fx"   "Retail Forex" نیز تعبیر آورده می‌شوند. سرمایه گذاران می توانند جهت معامله گری و سرمایه گذاری در این بازار با بهره مندی از وام های از پیش تعیین شده تا صد برابر موجودی خود اعتبار دریافت کرده و با سرمایه های کوچک به انجام معاملات بزرگ بپردازند؛ این درحالی است که پیش از توسعه سیستم فارکس در اواخر دهه۹۰ ، تجارت فارکس به موسسات مالی بزرگ محدود بود. برخلاف دیگر بازارها این بازار با فعالیت ۲۴ساعته با گردش مالی ۱.۵ تریلیون دلار در روز همراه است.

چگونه تجارت فارکس را شروع کنیم؟

معاملات فارکس مشابه معاملات سهام است. چند مرحله برای شروع فارکس در اینجا ذکر شده است :

  1. یادگیری در مورد فارکس. باوجود اینکه تجارت فارکس پیچیده نیست اما به دانش تخصصی احتیاج دارد.
  2. یک حساب کارگزاری راه اندازی کنید. برای شروع معاملات فارکس به یک حساب معاملاتی فارکس در یک کارگزاری نیاز دارید، کارگزاران فارکس کمیسیونی دریافت نمی کنند در عوض آنها از طریق اسپرد بین قیمت خرید و فروش درآمد کسب میکنند.
  3. یک استراتژی معاملاتی ایجاد کنید. در حالی که همیشه نمیتوان حرکت بازار را پیش بینی و زمان بندی کرد اما داشتن یک استراتژی معاملاتی به شما کمک می‌کند دستورالعمل های گسترده و نقشه راه را برای معاملات تعیین کنید. یک استراتژی خوب مبتنی بر واقعیت موقعیت و امور مالی شما است. این مقدار پول نقدی را که میخواهید برای معامله قرار دهید و به تبع آن میزان ریسکی را که میتوانید تحمل کنید بدون اینکه از موقعیت خود خارج شوید در نظر میگیرید. به یاد داشته باشید، تجارت فارکس عمدتا یک محیط با اهرم بالا است اما به کسانی که مایل به ریسک هستند پاداش بیشتری ارائه می‌دهد.
  4. همیشه در بالای اعداد خود باشید. هنگامی که معامله را شروع می‌کنید، همیشه در پایان روز موقعیت های خود را بررسی کنید؛ اکثر نرم افزارهای معاملاتی در حال حاضر حسابداری روزانه معاملات را ارائه می دهند. مطمئن شوید که هیچ موقعیت معلقی برای پر کردن ندارید و پول نقد کافی برای انجام معاملات آتی در حساب خود دارید.
  5. تعادل عاطفی ایجاد کنید. معاملات مبتدی فارکس مملو از شرایطی هیجانی و سوالاتی بی پاسخ است. مهم است که تحت تاثیر موقعیت های معاملاتی خود قرار نگیرید و تعادل عاطفی را در بین سود و زیان ایجاد کنید. در مورد بستن موقعیت های خود در مواقع لزوم ، منضبط باشید.