فصل هفتم-تحلیل بنیادی

  • گیلان بورس GuilanFX

فهرست مطلب

تحلیل بنیادی
چنانچه بخواهیم تعریفی از تحلیل بنیادی ارائه دهیم به این صورت خواهد بود:
تحلیل بنیادی عبارت است از مطالعه و بررسی شرایط اقتصاد ملی، صنعت و وضعیت شرکت.
تمامی افکار و اعمال و تصمیم گیری هایی که شما در بازار بورس با استفاده از این تحلیل اتخاذ نمایید در محور سه فاکتور فوق یعنی عوامل کلان اقتصادی، صنعت و شرکت خواهد بود.
هدف اصلی از این تحلیل، تعیین ارزش واقعی سهام (ارزش ذاتی) شرکت ها است. تحلیل بنیادی معمولاً بر اطلاعات و آمار کلیدی مندرج در صورتهای مالی شرکت تمرکز می نماید تا مشخص کند که آیا قیمت سهام به درستی ارزشیابی شده است یا نه؟ بخش قابل ملاحظه ای از اطلاعات بنیادی، بر اطلاعات و آمار اقتصاد ملی، صنعت و شرکت تمرکز دارد. رویه معمول در تحلیل شرکت دربرگیرنده سه مرحله اساسی است:
- تعیین وضعیت کلی اقتصاد کشور
- تعیین وضعیت صنعت
- تعیین و وضعیت شرکت
تحلیل فاندامنتال را می توان یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین و شاید موفق ترین روشهای معاملات نام گذاری کرد. روشی که نه تنها در بازار سرمایه، بلکه ندانسته در بسیاری دیگر از معاملات تصمیم گیری ها از آن کمک می گیریم، که یقیناً تاکنون به آن فکر نکرده ایم و یا اینکه آنقدر جزء منطقی تصمیم گیری ها شده است که بصورت منفک قابل لمس نیست.
همیشه کسب سود می تواند موتور محرکه بسیاری از فعالیت های اقتصادی و اجتماعی باشد اما سوالی که همواره مطرح شده است این بوده که: چرا باید در این بازار فعالیت کنیم؟ چرا در بازار سکه، ارز، ساخت و ساز و ... فعالیت نداشته باشیم؟ واقعاً سود در چه سطحی دارای ارزش می باشد؟ مبنای تعیین سود مناسب چیست؟ چه میزان می توانیم به بازده ای که انتظار داریم دست یابیم؟
پاسخ گفتن به این موضوع در واقع بخشی از جذابیت های بازار است و اساساً پاسخ به همین سوالات است که نوسانات قیمتی را موجب می گردد. اما قبل از هر چیزی باید موضوعات 4 گانه ذیل را مورد بررسی قرار داد.
اول، زمان
دوم، هزینه های فرصتی
سوم، ریسک
چهارم، بازده مورد انتظار
حال تصمیم داریم تا موقعیت خودمان را در بازار بورس محکم کنیم و بازار را مایه آرامش خود قرار دهیم نه عامل زوال دهنده روح و روان و در این راستا به بررسی عوامل 4 گانه به عنوان مقدمات بازی بزرگ خواهیم پرداخت.


تأثیر عامل زمان
 کسب سود در قالب درصد، بدون در نظر گرفتن زمان، بی معنی خواهد بود، کسب ده درصد سود در طول ده سال، نمی تواند معقول باشد اما همین میزان سود در طول یک سال، یک ماه، یک هفته و یا یک روز چطور؟ یقیناً هر چه در زمان کوتاهتری بتوانیم حجم مشخصی از یک عایدی معین را تحصیل کنیم، موفق تر عمل نموده ایم. اما تا چه حد این زمان را می توان کوتاه کرد؟
نگرش کوتاه مدت جز خستگی، اضطراب، تشویش و تغییر دائمی موقعیت مورد دیگری را به همراه نخواهد داشت. این موضوع به عینه در خصوص بازار سرمایه، با توجه به ماهیت ذاتی آن صادق است. در نظر گرفتن دوره زمانی مشخص، جزء اساسی ترین ایده های اولیه موفقیت در بازار سرمایه می باشد و هر چه این دوره را بزرگتر کنیم، خواهیم دید که دسترسی به نتایجی که شاید در کوتاه مدت افسانه بنماید، محقق خواهد گردید.


هزینه های فرصتی (ماکزیمم کردن سود)
به بیانی ساده، هزینه های فرصتی به این معنی است که اگر ما به جای انجام فعالیتی مشخص (با توجه به توانایی ها و پتانسیل ها) به کارکردی مشغول بودیم، چه میزان درآمد می توانستیم کسب نماییم. طبعاً، انجام هر کاری، نیاز به پیش زمینه های مربوط به خود دارد. اما در بی نهایت امکان موجود، همیشه چندین امکان و موقعیت بنیادین وجود دارد که در آن امکان فعالیت مهیا است.
ما در این مقوله، همانطور که در بخش اول (مبحث زمان) گفته شد، دیگر نمی خواهیم تحت جو بازار و شایعات داخل صف خرید و فروش شویم، بلکه تصمیم داریم تا با دیدگاه بلند مدت و با خیالی آرام نظاره گر بازی بازار باشیم. اگر چه شاید این استدلال خام اندیشی باشد، اما در واقع در خصوص عموم شرکت ها محقق شده (البته به این شرط که در این بین، ما بدنبال بدترین های ممکن نباشیم) اما یک سرمایه گذار، همیشه به دنبال ماکزیمم کردن سودش است و عملاً فرق سرمایه گذار حرفه ای با کسی که پس اندازش را صرفاض به جهت حفظ ارزش در طول زمان در جایی سرمایه گذاری می کند در همین است. ما در این بازی، سعی داریم که جزء گروه اول باشیم. آنچه مسلم است در بازار سرمایه گذاری، گزینه های گوناگون چون طلا، ارز، مسکن، خودرو و ... وجود دارد و مسلم است که ورود به این بازار (بورس) پس از بررسی هزینه های فرصتی انجام پذیرفته است.


ریسک
ریسک در بین عموم مترادف با خطر آمده است. اگرچه نمی توان این مطلب را فاقد وجاهت لازم دانست اما می-توان تعریفی جامع و کاربردی تر از آن نیز ارائه داد و گفت که ریسک عبارت است از: دامنه تغییرات یک بازده در طول یک دوره زمانی مشخص که میزان تحقق انتظارات ما را به چالش خواهد کشید. البته لازم به ذکر است که ریسک هر شرکت از دو بخش عمده تشکیل یافته است. آن بخش از ریسک که ناشی از اتفاقات درونی و عملیاتی یک شرکت می باشد و بخشی دیگر که در واقع متأثر از عوامل خارج از شرکت بوده که بر روند بازدهی شرکت تأثیر می گذارد. با ورود به بحث ریسک، باب جدیدی در معاملات باز خواهد شد. تا این لحظه ما بدنبال بهینه کردن سود خود از طریق انتخاب بهترین نوع سرمایه گذاری با دامنه زمانی مناسب بودیم و حالا می خواهیم مشخص کنیم که با چه میزان ریسکی به بازده زمانی مشخص البته در طی دوره معین دست پیدا خواهیم کرد. شاید بتوان گفت که با توجه به تعریف فوق، تشخیص ریسک مناسب می تواند متضمن فعالیتی مطمئن تر در بازارهای پر ریسک مالی باشد. در بین راه کارهای مختلف سرمایه گذاری می توان ریسک را از اوراق قرضه دولتی 17 درصدی با ریسک صفر تا سهم های بسیار پر ریسک بازار سرمایه در نظر گرفت. در این قسمت، عدم وجود اطلاعات تا حدودی امر مقایسه رشته های مختلف سرمایه گذاری (طلا، مسکن، خودرو و ...) را با مشکل مواجه می سازد. اما یک چیز مسلم است و آن اینکه ورد به بورس به تنهایی میزان مشخصی از ریسک را به همراه دارد که یقیناً بزرگتر از صفر خواهد بود. آگاهی از ارتباط مستقیم (اما نه الزاماً کامل) بین عامل ریسک و بازده می تواند ما را در بهینه سازی عملکردمان در بازار سرمایه یاری نماید که در این راستا و به بیانی ساده می توان گفت که با بالا بردن ریسک، می توان انتظار بازده بیشتری را نیز کسب نمود. چرا که همنوایی بین ریسک و بازده تا یکسطحی دارای وابستگی می باشد. اما با بالا رفتن ریسک از سطح معینی، قدرت بازده کم می شود و از نقطه شکست، خط بازده دارای شیب نسبتاً افقی خواهد گردید. به نحوی که از این نقطه به بعد هر چه ریسک را بالا ببریم به بازده انتظاری چیزی اضافه نخواهد شد. حال بد نیست که نظر شما را در خصوص بازده ای سیصد درصد در طی یک سال با ریسک سیصد درصد جویا شویم؟ یقیناً احساس خواهیم نمود که در لبه یک تیغ در حال راه رفتن هستید! اینطور نیست؟
بسیار خوب، حال اگر ریسک را به صد درصد تقلیل دهیم چطور؟ مثل اینکه قبول تر شد، اینطور نیست؟
آنطور که در مقدمه بحث ریسک نیز طرح گردید ریسک و بازده دارای ارتباط نزدیکی با هم هستند به نحوی که با بالا بردن ریسک می توانیم بازده بیشتری را انتظار بکشیم. اما آیا این موضوع تا بی نهایت ادامه خواهد یافت؟ همانطور که قبلاً نیز گفته شد، اینطور نیست. رابطه بین ریسک و بازده تا یک حد مشخصی ادامه خواهد یافت و پس از آن با افزایش ریسک، هیچ بازده اضافی را کسب نخواهیم کرد.


بازده مورد انتظار
بعد از درک عامل ریسک و زمان، حال نوبت آن رسیده که بازده مورد انتظار را مورد ارزیابی قرار دهیم. دانست این موضوع که از فعالیتی که در آن وارد شده ایم چه انتظاری داریم، می تواند به ما کمک نموده تا با آگاهی بیشتری نسبت به آینده گام برداریم. این موضوع می تواند پارامتری بسیار مؤثر در برنامه ریزی های آتی ما باشد. البته که این موضوع مختص به بورس نیست و تقریباً با قدرت و ضعف در کلیه اموری که انجام می دهیم و یا ندانسته وجود دارد.
اما همانطور که کاملاً مشخص است، ضریب اطمینان در خصوص بازده مورد انتظار در هر کاری کاملاً متفاوت است و بسیاری از عوامل که عملاً در اختیار ما نیستند می توانند بر انتظارات ما تأثیرات مثبت و یا منفی بگذارند. این عوامل دقیقاً همان پارامتر ریسک هستند.
پارامتر های ریسک
که اجزای تشکیل دهنده فرمول بازده انتظار بدین شرح می باشند:
R= بازده انتظاری یک سهم
K= بازده بازار
R= بازده بدون ریسک
همانطور که قبلاً ذکر شد، دوباره تأکید می کنیم که عوامل تشکیل دهنده تحلیل بنیادی سه مبحث می باشند:
عوامل کلان
صنعت
شرکت
هر کدام از این فاکتورها دارای زیرمجموعه ها و فرعیات بسیار زیادی هستند که تمامی آنها را مرور می کنیم، حاصل تجزیه و تحلیل طبقه بندی شده این سه فاکتور، منتج به دستیابی به هدف اصلی شما خواهد شد که همانا ارزشیابی سهام موردنظرتان می باشد. بنابراین می پردازیم به هر کدام از این پارامترها و کالبدشکافی قدم به قدم آنها.