فصل یازدهم - نقشه زمانهای کاری

  • گیلان بورس GuilanFX

فهرست مطلب

تصور کنید در یک شهر یا محله جدید گم شده اید و امیدی هم به نقشه یا GPS ندارید؛ تصور کنید تغییر هر روزه نام و محل خیابان ها چقدر میتواند زندگی شما در این شهر را سخت کند. بازار ارز هم به همین شکل تغییر می کند. بنابراین داشتن یک نقشه هنگام معاملات بسیار مفید است چون تریدرها باید بدانند که قیمت کجا با رفتار قبلی بازار مرتبط می شود. با داشتن چنین امکانی می توانیم در هر لحظه از تمایلات سرمایه گذاران آگاه باشیم و بفهمیم که بازار در طول روز چه تغییراتی خواهد کرد. این اطلاعات به ما کمک می کنند تا معامله هایی انجام دهیم که بیشترین بازدهی را دارند.
نقاط چرخش یا Pivot points یکی از تکنیک های شناخته شده است که توسط اعضای تالار بورس طراحی شده تا متوجه شویم قیمت در کدام نقطه تحت تاثیر رفتار قبلی بازار است.
اگر بخواهیم یک تعریف ارائه کنیم، نقطه چرخش جایی است که شرایط تغییر می کند. به عبارت دیگر، نقطه چرخش سطحی است که در آن تمایل و انگیزه بازار از خرید به فروش تغییر می کند و برعکس. اگر بازار این سطح را به سمت بالا بشکند به این معنی است که بازار تمایل به خرید دارد و احتمالاً مسیرش صعودی اش را ادامه می دهد. از طرف دیگر، اگر بازار این سطح را به سمت پایین بشکند تمایل بازار به سمت فروش است و احتمالً بازار مسیر نزولی را ادامه می دهد.
علاوه براین، انتظار می رود بازار در این سطح نوعی حمایت یا مقاومت هم داشته باشد و اگر بازار نتواند نقطه چرخش را بشکند جهش از این سطح محتمل است.
نقاط چرخش در بازارهایی که نقدینگی بالایی دارند – مثل بازار نقدی ارز – کارایی بیشتری دارد اما می توان از آنها در بازارهای دیگر هم استفاده کرد.
این فصل  شامل بخش های زیر است:
بخش اول: نقاط چرخش – نحوه استفاده از نقاط چرخش
بخش دوم: S1، S2، R1 و R2 جایگزین های عملیاتی – در این بخش چند جایگزین برای ترسیم تایم فریم به شما معرفی می کنیم
بخش سوم: استفاده از روش ترسیم برای تعیین روند – یک ابزار مهم برای ارزیابی روند در همه تایم فریم ها
بخش چهارم: تنظیم نرخ ریسک – بازده (RR)  براساس روش ترسیم – چگونه از روش ترسیم برای تنظیم نرخ RR برای معامله ها استفاده کنیم؟
بخش پنجم: استفاده از PP، HOPS و LOPS به عنوان اندیکاتور روند – روش ترسیم به ما کمک می کند با روش کارآمدتری معامله کنیم
بخش ششم: استفاده از روش ترسیم در تایم فریم های طولانی تر – این روش ترسیم را می توان برای رویکردهای معاملاتی طولانی تر مثل معامله نوسانی و معامله مکانی.
خاطرات تریدر ها
همه صفحات


نقاط چرخش
بطور خلاصه نقاط چرخش (PP) سطحی است که در آن تمایل و انگیزه تریدرها و سرمایه گذاران  از خرید به فروش تغییر می کند و برعکس.
چرا نقاط چرخش کارایی خوبی دارند؟
دلیل کارایی نقاط چرخش بسیار ساده است؛ این نقاط در تحلیل بازار جواب می دهند چون تریدرها و سرمایه گذاران زیادی (شامل بانک ها و سرمایه گذاران سازمانی) از آنها استفاده می کنند و به آنها اعتماد دارند. همه تریدرها می دانند که نقاط چرخش یک مقیاس مهم برای اندازه گیری شدت و ضعف هر بازاری است.
چندین راه برای محاسبه نقاط چرخش وجود دارد. روشی که بنظر می رسد دقیق ترین نتیجه را دارد با استفاده از میانگین بیشترین، کمترین و قیمت بسته شدن بازار در بازه (یا جلسه قبلی) محاسبه می شود.
در ادامه این بخش با چندین محاسبه خسته کننده و پیچیده روبرو خواهید شد. خبر خوب این است که بیشتر پلتفرم های نموداری این محاسبات را بصورت اتوماتیک برایتان انجام می دهند و نتیجه را با خط های رنگی روی نمودار نشان می دهند. اما چون این دوره یک دوره آموزشی پیشرفته است باید شما را با نحوه محاسبه نقاط چرخش آشنا کنیم.
نقاط چرخش (PP) = (بیشترین قیمت + کمترین قیمت + قیمت بسته شدن بازار) / 3
PP = (H + L + C) / 3
فرض کنید اطلاعات زیر مربوط به جلسه قبلی جفت ارزی EUR/USD است:
 = 1.2386(O) قیمت باز شدن بازار
= 1.2474 (H) بیشترین قیمت
= 1.2376 (L) کمترین قیمت
= 1.2458 (C) قیمت بسته شدن بازار
بنابراین نقاط چرخش برابر است با:
PP = (1.2474 + 1.2376 + 1.2458) / 3 = 1.2436
با کمی دقت در ارقام بالا متوجه خواهید شد که اگر قیمت معامله در بازار بیشتر از 1.2436 است، خریداران موفق می شوند قیمت ها را بالاتر ببرند. علاوه براین اگر قیمت معامله در بازار کمتر از 1.2436 باشد، فروشندگان موفق می شوند قیمت را کاهش دهند. در هر دو حالت احتمال می رود این شرایط تا جلسه بعدی ادامه داشته باشد.
از آنجاییکه بازار ارز بین الملل یک بازار 24 ساعته است، خودمان باید انتخاب کنیم چه موقع را به عنوان بیشترین و کمترین قیمت و قیمت باز و بسته شدن بازار درنظر بگیریم. بهتر است زمان باز شدن بازار را ساعت 00:00 GMT و زمان بسته شدن بازار را ساعت 23:59 GMT درنظر بگیرید. واضح است که بیشترین و کمترین قیمت در بین این دو ساعت انتخاب می شوند.
این نکته را هم بگوییم که برای محاسبه برخی از سطوح حمایت و مقاومت هم از نقاط چرخش به عنوان مرجع استفاده می شود.
PP + (R1 – S1) = (R2) مقاومت 2
(PP * 2) – L = (R1) مقاومت 1
(H + L + C)/3 = (PP) نقاط چرخش
(PP * 2) – H  = (S1) حمایت 1
PP – (R1 – S1) = (S2) حمایت 2
دقت کنید که در فرمول های بالا H بیشترین قیمت بازه قبلی، L کمترین قیمت بازه قبلی و C قیمت بسته شدن بازار در آن بازه است.
حالا محاسبات بالا را روی یک مثال پیاده می کنیم. در این مثال نقاط چرخش یا همان PP معادل 1.2436 است:
R2 = 1.2436 + (1.2496 – 1.2398) = 1.2534
R1 = (1.2436 * 2) – 1.2376 = 1.2496
PP = 1.2436
S1 = (1.2436 * 2) - 1.2474 = 1.2398
S2 = 1.2436 – (1.2496 – 1.2398) = 1.2338
انتظار می رود این سطوح، سطوح مقاومت و حمایت جلسه یا بازه زمانی فعلی را مشخص کنند.
 در نمودار و محاسبات بعدی قصد داریم نقاط چرخش، سطوح مقاومت و حمایت را برای 27 نوامبر محاسبه کنیم:
S2 = 1.4767
S1 = 1.4821
PP = 1.4854
R1 = 1.4901
سطوح مقاومت و حمایت(نمودار 1)

خطوط عمودی جلسه ها (26 و 27 نوامبر) را از هم جدا می کنند. همانطور که می بینید بازار مرتباً به زیر سطح نقاط چرخش (PP) رفته و درست در سطح حمایت 1 (S1) متوقف شده، سپس مجدداً سطح نقاط چرخش را شکسته و در سطح مقاومت 1 (R1) متوقف شده است. دوباره نقاط چرخش را شکسته و در اطراف سطح مقاومت 1 متوقف شده است.
در مثال بالا، نقاط چرخش با استفاده از اطلاعات جلسه قبل (روز قبل) محاسبه شده اند. به این ترتیب می توانید سطوح مقاومت و حمایت احتمالی طول روز را هم ببینید. البته می توانید از داده های ماه یا هفته قبل برای محاسبه این سطوح استفاده کنید. محاسبه و استفاده از نقاط چرخش ماهانه و هفتگی بیشتر توسط تریدرهای بلندمدت انجام می شود. همانطور که قبلاً گفتیم نقاط چرخش دید خوبی درباره روندهای بلندمدت به ما می دهند.
تمام این اندیکاتورهای ترسیمی در بسته های نموداری تعبیه شده اند چون بسیار رایج هستند ( و به همین خاطر نتایج صحیحی دارند). ما در این دوره آموزشی از متاتریدر 4 استفاده می کنیم و در ادامه دوره درباره این پکیج بیشتر توضیح خواهیم داد.


همانطور که در بخش قبل گفتیم نقاط چرخش یک تکنیک شناخته شده با کارایی بالاست چون  سرمایه گذاران و تریدرهای زیادی از آنها استفاده می کنند. اما سایر منطقه های حمایت و مقاومت (مثل مقاومت 1، مقاومت 2، حمایت 1 و حمایت 2) چه؟ ممکن است پیش بینی سطوح حمایت و مقاومت با استفاده از فرمول های ریاضی کمی ذهنی و غیرعملی بنظر برسد. نمی توان کورکورانه روی این سطوح تکیه کرد و به این دلیل که این سطوح حاصل فرمول های دقیق هستند به آنها اعتماد کامل داشت.
به همین خاطر ما یک روش جایگزین برای ترسیم بازه زمانی تهیه کرده ایم که ساده تر اما عملی تر و کارآمدتر است.
در بخش قبل نقاط چرخش را محاسبه کردیم اما در این بخش سطوح حمایت و مقاومت را با روش دیگری مقایسه خواهیم کرد. می خواهیم بیشترین و کمترین قیمت جلسه قبل را درنظر بگیریم و آن سطوح را روی نمودار امروز رسم کنیم. همین کار را با جلسه قبل از جلسه قبل هم انجام می دهیم.
روانشناسی پشت این روش بسیار ساده است. این نکته را می دانید که بنابر دلایلی بازار به ندرت به سطوح بالاتر یا پایینتر از این سطوح در روز قبل با دو روز قبل می رسد. دلیل این رفتار بازار بر ما پوشیده است و ما اصلاً نیازی به دانستن این دلایل نداریم. در بازار فارکس نباید به دنبال جادو و سودهای کلان در کوتاه مدت باشید و فقط کافی است از این واقعیت آگاه باشید که بازار در این سطوح معکوس شده است.
همه تریدرها و سرمایه گذاران به یاد خواهند داشت که قیمت قبلاً در این سطوح متوقف شده و عجیب اینجاست که بازار دوباره در همین سطوح معکوس خواهد شد (شاید به دلیل مشابه و شاید هم به یک دلیل دیگر) یا دست کم در این سطوح کمی مقاومت و حمایت نشان خواهد داد.
نکته ای که درباره این روش اهمیت زیادی دارد این است که سطوح مقاومت و حمایت بصورت عملی اندازه گیری می شوند؛ این سطوح فقط سطوحی نیستند که از دل محاسبات ریاضی بیرون آمده باشند. قیمت ها قبلاً در این سطوح معکوس شده اند و بنابراین احتمال کارایی این سطوح بیشتر است. در این روش ما به دنبال سطوحی می رویم که قبلاً دیده و ثابت شده اند نه سطوحی که ممکن است شکل بگیرند. اگر در عمل از این روش استفاده کنید متوجه خواهید شد که بازار بشدت به این سطوح پایبند است؛ این پایبندی بخاطر فرمول های جادویی نیست بلکه به این خاطر است که در این سطوح قبلاً خرید و فروش های قوی انجام شده است.
بگذارید ابتدا چند اصطلاح را تعریف کنیم و سپس چند نمودار را بررسی کنیم:
PP = نقاط چرخش
LOPS1 = کمترین قیمت جلسه قبل
HOPS1 = بیشترین قیمت جلسه قبل
LOPS2 = کمترین قیمت دو جلسه پیش
HOPS2 = بیشترین قیمت دوجلسه پیش
 نقاط چرخش(نمودار 2)

خطوط عمودی جلسات را از هم جدا می کنند.
همانطور که در نمودار می بینید بازار در حین باز شدن و قبل از عبور از سطح HOPS1 چندین بار PP را امتحان می کند. در این قسمت بازار یک روند صعودی قوی دارد و به همین خاطر فقط معامله های بلندمدت را کارایی دارند. سپس بازار دوباره به HOPS1 برمی گردد و یک الگوی نفوذی این سطح را می شکند و یک سیگنال خرید خوب ظاهر می شود.
نکته حائز اهمیت این است که بیشتر اوقات قیمت معامله در بازار بالای PP است و سیگنال روند احتمالی را ارائه می کند. در چنین وضعیتی وقتی بازار HOPS1 را می شکند، فقط باید معامله های بلندمدت را درنظر داشته باشیم.
در نمودار زیر یک بازار کناره داریم.
 نقاط چرخش(نمودار 3)

فلش ها نشان می دهند که بازار در حالت کناره و بدون روند هم به HOPS1 و PP پایبند است. در چنین بازاری می توان هم معامله های بلندمدت و هم معامله های کوتاه مدت انجام داد زیرا بازار سطوح HOPS را نشکسته است.
در فصل های پیش رو به شما می آموزیم که چگونه با استفاده از این روش و با نهایت دقت و حداکثر ریسک وارد بازار شوید یا از بازار خارج شوید.
همانطور که دیدید روش ترسیم ما در هر دو حالت بازار (بازار داری روند و بازار کناره یا بدون روند) کارایی دارد. در بازار دارای روند این روش به ما کمک می کند قدرت روند را تشخیص دهیم و روی سطوح مهم معامله کنیم. در بازار بدون روند هم این روش می تواند سطوح معکوس احتمالی را به ما نشان دهد.


 از این روش ترسیم می توان به سه روش اصلی استفاده کرد:
- به عنوان ابزاری برای تشخیص روند (و اندازه گیری قدرت روند)
- برای معامله روی سطوح مهم
- برای تنظیم نرخ ریسک و بازده (نرخ RR) هر معامله
نرخ ریسک و بازده یا همان نرخ RR، نسبت بازده به ریسک است؛ یعنی نسبت انتظار ما از بازدهی یک معامله نسبت به میزان سرمایه ای که در آن معامله در معرض ریسک قرار داده ایم. برای مثال اگر انتظار داریم در یک معامله 60 پیپ سود کنیم و روی 20 پیپ ریسک کنیم، نرخ RR 3:1 است (3=20/60).
تشخیص روند مهمترین کارکرد این روش ترسیم تایم فریم است. این روش یک راه ساده و در عین حال موثر برای تشخیص روند و اندازه گیری قدرت آن در هر موقعیتی است.
برای تشخیص روند از راهنمای زیر استفاده کنید:
وقتی بازار بالای نقاط چرخش معامه می کند، احتمال دارد بازار یک روند صعودی داشته باشد.
وقتی بازار بالای HOPS1 معامله می کند، احتمال دارد بازار یک روند صعودی قوی داشته باشد.
وقتی بازار بالای هر دو سطح HOPS معامله می کند، احتمال دارد بازار یک روند صعودی بسیار قوی داشته باشد.
وقتی بازار زیر نقاط چرخش معامله می کند، احتمال دارد بازار یک روند نزولی داشته باشد.
وقتی بازار زیر LOPS1 معامله می کند، احتمال دارد بازار یک روند نزولی قوی داشته باشد.
وقتی بازار زیر هر دو سطح LOPS معامله می کند، احتمال دارد بازار یک روند نزولی بسیار قوی داشته باشد.
وقتی بازار مرتباً نقاط چرخش را به سمت بالا یا پایین می شکند و از سطوح HOPS و LOPS میگذرد، احتمال دارد بازار روند نداشته باشد.
 نقاط چرخش (نمودار 4)

نمودار بالا یک روند صعودی بسیار قوی را نشان می دهد. در این روز بازار شروع به معامله بالای سطوح نقاط چرخش و HOPS1 کرده و با شکستن HOPS2 یک روند صعودی بسیار قوی ایجاد کرده است. در چنین موقعیتی تنها پوزیشن های بلندمدت در بازار جواب می دهند.
 نقاط چرخش (نمودار 5)

در بازار کناره یا بدون روند، بازار مرتباً نقاط چرخش را به سمت بالا و پایین می شکند و گاهی از آنها جا می ماند و گاهی از آنها عبور می کند. تا زمانی که بازار زیر سطح HOPS1 و بالای سطح LOPS1 حرکت می کند، معامله های خرید و فروش در سطوح افراطی قابل اجرا هستند.
دقت کنید که خیلی راحت می توان در بازار بدون روند دچار اشتباه شد و به نتیجه عکس رسید. بنابراین باید روی بالاترین سطوح محدوده معامله کرد تا بیشترین پیپ را بدست آورد و ریسک بازگشت بازار به قسمت های پایین دامنه و رسیدن به حد توقف ضرر را کاهش داد.
وقتی کم کم ایده اصلی سیستم تجاری شخصی تان در ذهن تان شکل گرفت می توانید این اطلاعات را هم به سیستم اضافه کنید و از آنها استفاده کنید.
تا اینجا اطلاعات بسیار خوبی درباره معامله در بازار فارکس بدست آورده اید اما هنوز چیزهای زیادی باقی مانده که قبل از شروع معامله در بازار فارکس باید با آنها آشنا شوید.


 

در این فصل قصد داریم به شما نشان دهیم چگونه از نرخ RR براساس سطوح معامله در بازار استفاده کنید.
بعد از مطالعه فرمول های ریاضی و محاسبات در بخش های قبلی، این قسمت بسیار ساده خواهد بود. اصل کلی بسیار ساده است: وقتی برخلاف روند بازار معامله می کنیم، نرخ RR بسیار بالاتر از وقتی است که در جهت موافق روند بازار معامله می کنیم. دلیل این اصل این است که معامله در جهت روند بازار شانس موفقیت بیشتری دارد درحالیکه معامله برخلاف روند احتمالی بازار ریسک زیادی دارد و ما همیشه به دنبال کسب سود بیشتر هستیم.
متوجه شدید که از واژه " روند احتمالی " استفاده کرده ایم زیرا هنوز نمی دانیم بازار روند خواهد داشت یا نه. وقتی بازار HOPS1 و LOPS1 را می شکند، دلایل و استدلال های بهتری بدست خواهیم آورد.
در چنین شرایطی از راهنماهای زیر استفاده کنید.
وقتی بازار بین HOPS1 و LOPS1 معامله می کند:
با معامله روی سطح نقاط چرخش در هر دو جهت، از نرخ RR 2:1 استفاده می کنیم
با معامله در جهت روند احتمالی، از نرخ RR 2:1 استفاده می کنیم
با معامله برخلاف جهت روند احتمالی، از نرخ RR بیشتر از 3:1 استفاده می کنیم (برای مثال جهش از HOPS1)
وقتی بازار بالای HOPS1 و پایین LOPS1 معامله می کند:
با معامله در جهت روند احتمالی، از نرخ RR 2:1 استفاده می کنیم
ما هیچوقت برخلاف روند یکی شده معامله نمی کنیم
وقتی بازار بالای هر دو سطح HOPS یا پایین هر دو سطح LOPS معامله می کند:
با معامله در جهت روند احتمالی، از نرخ RR 3:1 استفاده می کنیم
ما هیچوقت برخلاف روند یکی شده معامله نمی کنیم
با استفاده از این راهنما همیشه یک قدم از بازار و سایر تریدرها جلوتر خواهید بود.


 

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، احتمال اینکه این سطوح مثل نقاط واکنشی رفتار کنند بسیار بالاست. ممکن است بازار در این سطوح معکوس شود، مسیر قبلی اش را ادامه دهد یا با شدت بسیار این سطوح را بشکند. در این بخش سناریوهای مختلف را بررسی می کنیم.
استفاده از این سطوح به تنهایی برای گرفتن تصمیم های معاملاتی کمی خطرناک است و لزوماً به نتیجه ای که ما درنظر داریم، نمی رسد. باید این سطوح را با رفتار قیمت ترکیب کنیم تا سیگنال هایمان قوی تر و کارآمدتر شوند.
رایج ترین راه استفاده از این سطوح برای معامله زمانی است که بازار از این سطوح فراتر می رود و رفتار قیمت نشان می دهد که یک جهت جدید درحال شروع است.
در این روش باید به دنبال الگوها یا رفتارهای ادامه دار معکوس یا قوی بگردیم که با الگوهای رفتار قیمت الگوهای شمعی مطابقت داشته باشند. دقت کنید که الگوهای معکوس (وقتی بازار روند ندارد) باید در بالا یا پایین محدوده باشند و در بازارهای دارای روند سطوح مهم را اصلاح کنند.
برای اینکه یک الگوی معکوس معتبر تلقی شود، باید بازار یک حرکت داشته باشد تا معکوس شود و وقتی چیزی معکوس می شود، سطوح ترسیم اهمیت می یابند.
وقتی رفتار قیمت و روش ترسیم تایم فریم را ترکیب می کنیم، شاهد نتیجه های بسیار جالب و ادامه دار خواهیم بود. فقط کافی است نگاهی به نمودار زیر و یا نمودارهای خودتان بیاندازید تا با چشم خودتان این واقعیت را ببینید.
1- معامله روی سطح HOPS در جهت روند
 11 1 1 2 6(نمودار 6)

درست هنگام آغاز جلسه، بازار سطح HOPS1 را می شکند (یک روند صعودی قوی را نشان می دهد و بنابراین فقط به دنبال سیگنال معامله ای بلندمدت می گردیم). بعد از چند بازه زمانی، بازار دوباره به HOPS1 باز می گردد و یک الگوی نفوذکننده صعودی شکل می گیرد و سیگنال خرید را آزاد می کند.
با اتمام جلسه قبلی، بازار به سمت پایین حرکت می کند و HOPS1 را می شکند. سپس یک الگوی نفوذکننده در طول سطح HOPS1 شکل می گیرد؛ این الگو نشان می دهد که تمایل بازار همچنان صعودی است و سیگنال خرید را ایجاد می کند. وقتی بازار بالای سطح HOPS قرار دارد، روند بازار صعودی درنظر گرفته می شود که نشان می دهد همچنان احتمال رسیدن بازار به سطوح بالاتر وجود دارد. در چنین شرایطی می توان از نرخ RR 2:1 استفاده کرد.
اگر بازار بالای سطوح HOPS معامله کند، می توان از نرخ RR 3:1 استفاده کرد تا احتمال سود ناشی از روند صعودی قوی را افزایش داد.
2- معامله روی سطح PP در جهت روند
 نقاط چرخش(نمودار 7)

در این نمودار می بینید که بازار در تمام طول جلسه زیر سطح PP معامله شده است. این حالت به این معنی است که تمایل بازار روی فروش است و ممکن است یک روند نزولی ایجاد شود. در چنین حالتی به ازای روش ترسیم تایم فریم از نرخ RR 2:1 استفاده می کنیم چون علیرغم داشتن یک اندیکاتور روند خوب از شکل گیری روند جدید مطمئن نیستیم. الگوی پوشاننده نزولی روی سطح PP می تواند برای سیگنال معامله را در اختیارمان قرار بدهد. یک ستاره ثاقب هم در چند شمعدان قبلتر دیده می شود اما چون روی سطح مهمی ایجاد نشده، آن را نادیده می گیریم.
3- معامله روی سطح HOPS1 برخلاف جهت روند احتمالی
 نقاط چرخش(نمودار 8)

در این نمودار، بازار درست بعد از شروع جلسه زیر سطح PP معامله می کند اما بعد از آن یک چکش معکوس بالای PP شکل می گیرد و یک الگوی معکوس خوب روی سطح HOPS1 و برخلاف روند بازار تولید می کند. بعد از مدتی، بازار سطح PP را می شکند و به سرعت بازمی گردد (بعد از یک ستاره ثاقب). این شرایط به ما می گوید که بازار ممکن است وارد حالت بدون روند شود.
در چنین شرایطی باید از نرخ RR 3:1 استفاده کنیم زیرا علاوه بر احتمال بدون روند شدن بازار، احتمال ایجاد روند مخالف هم وجود دارد و ما با اینکار خودمان را از خطر معامله با نرخ RR بیشتر حفظ می کنیم.
بطور کلی معامله هایی که در جهت موافق روند انجام می شوند نسبت به معامله های برخلاف جهت روند، احتمال موفقیت بیشتری دارند. البته نباید از این نکته غافل شد که هرچه ریسک معامله بیشتر باشد، سود احتمالی آن بیشتر است. اگر بخواهیم روی این نمودار معامله کنیم، روی قیمت 0.8416 می فروشیم و حد ضرر ما 0.8440 خواهد بود و هدف مان هم قیمت 0.8340 است. همانطور که می بینید به این راحتی نمی توان به این هدف دست یافت. این معامله در صورتی سودآور خواهد بود که با دیدن ستاره ثاقبی که برخلاف معامله ما در 0.380 شکل گرفته، معامله را ببندیم تا 30 تا 35 پیپ سود کنیم.
امیدواریم این نمودارها مبنای انتخاب نرخ RR صحیح را در معاملات واقعی در بازار فارکس بخوبی نشان داده باشند. انتخاب درست و استفاده صحیح از RR در ترکیب با یک مدیریت سرمایه خوب امکان افزایش فرصت های صحیح و خوب سیستم مان را افزایش می دهد و معامله های کم سود و ریسک پذیر را کاهش می دهد.


این روش ترسیم تایم فریم را می توان در معاملات بلندمدت مثل معاملات نوسانی و پوزیشنی هم استفاده کرد. برای اینکار از همان فرمول های معالات کوتاه مدت استفاده می کنیم اما سطوح را در بازه  بلندمدت محاسبه می کنیم. این روش برای تریدرهایی که نمی خواهند وقت زیادی را صرف بررسی نمودارها کنند یا نمی خواهند پوزیشن ها را زیاد باز نگه دارند، بسیار مناسب است.
در اینجا بجای بررسی نقاط چرخش روزانه جلسه قبل، باید نقاط چرخش هفته قبل را محاسبه کنیم. نقاط چرخش هفتگی، تمایلات بلندمدت بازار و تریدرها را برای ما روشن خواهند کرد.
همچنین باید سطوح HOPS و LOPS را براساس محدوده هفتگی محاسبه کنیم. HOPS1 و LOPS1 شامل بالاترین و کمترین قیمت هفته قبل است؛ درحالیکه HOPS2 و LOPS2 محدوده دو هفته قبل را محاسبه می کند.
تشخیص روند بلندمدت
 نقاط چرخش(نمودار 9)

 در این نمودار، بازار بالای W-PP (نقاط چرخش هفتگی) معامله می کند. در بازه های زمانی بلندمدت، بازار یک روند صعودی احتمالی خواهد داشت. هر نوع الگویی در جهت موافق روند می تواند سیگنالی برای خرید باشد. سیگنال های خرید فقط در سطح HOPS1 و یا در شرایطی که بازار سطح W-PP را بشکند، ایجاد می شود.
معامله روی سطوح مهم
کاملاً روشن است که برای استفاده از این روش، سطوح توقف و هدف باید فضای بیشتری داشته باشند.
 نقاط چرخش(نمودار 10)

در این نمودار می توانید یک ستاره ثاقب کامل روی سطح W-HOPS1 ببینید. این الگو یک سیگنال عالی برای معامله برخلاف جهت روند بازار است (بازار به سطح TP که اطراف W-LOPS1 قرار دارد، رسیده است).
همانطور که می بینید روش های معاملاتی در معاملات بلندمدت همان هایی هستند که برای معامله های کوتاه مدت استفاده کردیم. برای برخی از تریدرها بهتر است از هر دو روش بلندمدت و کوتاه مدت بسته به زمان و حالت خلقی شان استفاده کنند. یکی از مزیت های این روش ترسیم تایم فریم این است که می توان به سادگی از استراتژی های یک بازه زمانی برای بازه زمانی دیگر استفاده کرد چون انتخاب شما در روش معامله تاثیری ندارد.
خلاصه فصل
حالا که محتوای فصل را با دقت خوانده اید و آزمون فصل را هم داده اید، باید مطمئن شوید موارد زیر را دقیقاً متوجه شده اید. در غیراینصورت باید کارهای زیر را انجام دهید:
در این فصل برایتان توضیح دادیم که چگونه در هر شرایطی روند را تشخیص دهید. روش انجام اینکار بسیار آسان و عینی است. گاهی اوقات که از اندیکاتورهای تکنیکال برای تشخیص روند استفاده می شود، به وضعیت هایی برمی خوریم که روند در آنها خیلی روشن و مشخص نیست. با این روش ترسیم تایم فریم، می توان روند را در هر سطحی از بازار بصورت عینی مشخص کرد.
اگر این فصل را دقیق مطالعه کرده باشید، باید موارد زیر را بخوبی درک کرده باشید:
نقاط چرخش چیست و چرا کارآمد است؟
روش کار سیستم ترسیم تایم فریم ما چیست و سطوح مختلف آن چه معنایی دارند؟
سایر کاربردهای ترسیم تایم فریم


بعد از اتمام مطالعه این فصل از دوره آموزشی پیشرفته فارکس، تمام اندیکاتورهای ترسیم تایم فریم متاتریدر4 را امتحان کردم. قبلاً این نرم افزار را بصورت رایگان دانلود کرده بودم و یک حساب آزمایشی رایگان هم با آن افتتاح کردم تا بتوانم این روش های ترسیم را امتحان کنم. همچنین از یک اندیکاتور ترسیم تایم فریم هم که خودش تمام محاسبات را انجام می داد و نتیجه را روی نمودار با خطوط مختلف نشان می داد، استفاده کردم. این اندیکاتور در یک چشم برهم زدن همه کارها را برایم انجام داد و من فقط آموخته هایم در این فصل را روی نمودارها مرور می کردم.
وقتی مشغول استفاده از این اندیکاتور بودم با خودم فکر کردم همه ما تریدرها به چنین اندیکاتورهایی عادت کرده ایم و اجازه می دهیم آنها همه کارها را بصورت اتوماتیک برای ما انجام دهند. بله می دانم؛ خود من هم همینطور هستم. این اندیکاتورها مزایای زیادی دارند اما نباید فراموش کنیم که کسانی هستند که به دنبال سوء استفاده از این تنبلی ما هستند. همانطور که در قسمت های مختلف این دوره آموزشی خوانده ایم، موفقیت در بازار فارکس فقط با سعی و کارسخت بدست می آید. بنابراین نباید گول افرادی را بخوریم که بدنبال جذب سرمایه ما بسود خودشان هستند. افرادی که ادعا می کنند جواب همه پرسش های ما و راه حل همه مشکلات ما را دارند و می توانند با یک سرمایه اندک ما را به موفقیت های بزرگ در بازار فارکس برسانند.
هیچ چیز در دنیا نیست که بتوان بدون تلاش کردن به آن رسید. معامله روی ارز  هم همینطور است. این حرفه هم مثل سایر حرفه ها به کار و تلاش نیاز دارد. نکته دیگری که ما باید در مواجهه با این افراد درنظر داشته باشیم این است که هیچ شگرد یا ترفند خاصی در بازار فارکس وجود ندارد و همه چیز یک مبنای قانونی و منطقی دارد. پس باید بجای اینکه دنبال میانبرهایی بگردیم که اصلاً وجود ندارند، روی سیستم معاملاتی مان کار کنیم.
یکی از جنبه های جالب فعالیت در بازار فارکس این است که حتی بعد از چندسال فعالیت در بازار فارکس هم می توان و باید چیزهای جدید آموخت. به همین خاطر باید همیشه از چنین دوره های آموزشی استقبال کنیم تا بتوانیم سیستم معاملاتی مان را هر روز بهینه تر از قبل کنیم.
در پایان خاطره امروز هم می خواهم یک داستان جالب برایتان تعریف کنیم:
یک روز سه بازارساز فارکس و سه سرمایه گذار تصمیم گرفتند با هم به یک سفر بروند. قبل از سفر، سرمایه گذارها سه بلیط خریدند اما بازارسازها فقط یک بلیط خریدند و قصد داشتند همگی با همان یک بلیط به سفر بروند. سرمایه گذارها به این تصمیم بازارسازها خندیدند و بی صبرانه منتظر جریمه شدن آنها بودند. بعد از اینکه همگی سوار قطار شدند و مامور بلیط کارش را شروع کرد، هر سه بازارساز به دستشویی قطار رفتند. مامور که متوجه شد کسی داخل دستشویی است به در دستشویی زد و در همین موقع یک بلیط از در دستشویی خارج شد. حیله بازارسازها جواب داده بود. در راه بازگشت، سرمایه گذارها تصمیم گرفتند آنها هم با استفاده از همین روش با یک بلیط سفر کنند و به همین خاطر فقط یک بلیط خریدند اما بازارسازها اینبار اصلاً بلیط نخریدند. بعد از سوار شدن به قطار، سرمایه گذارها به محض دیدن مامور بلیط به سمت دستشویی رفتند و با شنیدن صدای در زدن تنها بلیطی که داشتند را به کسی که بیرون ایستاده بود دادند. اما هرچه منتظر شدند بلیط شان را پس نگرفتند. بازارسازها بلیط آنها را گرفته بودند و به دستشویی دیگر رفته بودند.